View Single Post
Eski 29-03-2019, 19:26   #8
tt_tez
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cankaymaz Mesajı Göster
Bu arada saksı değişiminden sonra yaprakların aşağı doğru sönük duruşu değişti ve daha diklestiler. İyiye işaret olarak yorumladım

Konu dışı ama ben normalde evde saksılarda 4-5 çeşit çiçekli çiçeksiz bitkiler bakıyorum. Son 1-2 haftadır yapraklarında beyaz birikintiler var. Elimle sildigimde gidiyor **** spreyle yagmurlama yaptığımda siliniyor ama kuruyunca yaprakta tekrar oluyor. Kireç sanırım ana sebebi. Çünkü menekşe de saksı tabağından sulama yaptığımdan onda oluşmuyor bu.

Bu kireci nasıl önleyebilirim. Şu dolu bir damacana da güneş almayan bir yerde su bekletiyorum. Dinlenmiş Su olsun diye ama yeterli gelmiyor galiba. Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz
Kireçse beklenmiş su olabilir dediğiniz gibi ya da en güzeli aslında imkan olsa yağmur suyu biriktirmek. Damacana suyla sulama yapabilirsiniz. Kireç değilse pamuksu bir yapıysa mantar oluşumu olabilir ya bi zararlı olabilir fotoğraftan daha net anlaşılır ona göre tedavi uygulanır. Yaprakların kendine gelmesi güzel bişey umarım sağlıklı bir şekilde devam eder =)

tt_tez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön