View Single Post
Eski 27-03-2019, 13:54   #277
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhan ak Mesajı Göster
sayın muda;
karadutun tohumdan yetişmesi halinde aşı uyuşmazlığı olmadığı hususunda emin misiniz?

Sn. burhan ak;

Aşı uyuşmazlığı neden olur. Anaç ile aşının farklı olmasından kaynaklı bir durum. Biz yoz vişneye kiraz aşılarız, sarı idrise kurak yerlerde kiraz aşılarız. Kirazın asıl olarak yetiştiği Dereçine ve Sultandağı ilçelerinde ise daha sulak olmaları nedeni ile kuş kirazı denilen anaca kiraz aşılanır. Bu durumda kiraz ile anaç arasında uyuşmazlık olmaz. Anaç ile aşı birbirine ne kadar yakın olursa olsun sonuçta farklı cinsler olması nedeni ile farklı tepkiler verebilir. At ile eşekten katır elde edilmesine benzer bir durum söz konusu. Ekşi karadut tohumdan yetiştirilmesi durumunda alt kısım ile üst kısım ikisi de aynı olunca aşı uyuşmazlığı olmaması gerekiyor. Ben tohumdan ekşi karadut yetiştirmeye çalıştım. Vaktim olursa yeniden yetiştireceğim. Sıkıntısı beyaz dut gibi çok çıkmaması, hızlı büyümemesi. Ancak ekşi karadut bir defa büyüdükten sonra uzun yıllar dut vermeye devam ediyor. Vaktiniz var ise su verebildiğiniz bir yerde deneyin. Nasıl olsa kaybedeceğiniz bir şey yok. Ekşi karadut aldığınız zaman tohumları bol miktarda oluyor.

Karadut üretimi

Ekşi Karadut aşı sorunu

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön