View Single Post
Eski 25-03-2019, 14:53   #1
cankaymaz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
can / Fukien Tea

Merhaba, bir süredir bonsai merak eder ve forumu üye olmadan okuyordum. Hediye olarak bir Zelkova ağacım oldu. Bende bunun üzerinde bazı şeyleri hem denemek hem de şuanki formunu daha güzel bir hale getirmek istiyorum. Ekte görseller mevcut.

Öncelikle toprak değişimi ve kök budaması yapacağım. Çünkü su verdiğimde zor emiliyor. Sonrasında da küçük sürgünler çıkacak diye düşünüyorum. Yeterince çoğaldığında yaprak küçülteceğim. Tabi bunlar siteden okuduklarım ile yapmak istediklerim. Henüz bu ağacı şekil anlamında değiştirmek gibi bir şey düşünmedim. Öneriniz var ise paylaşırsanız sevinirim.

Geleyim sorularıma,

1. ve 2. resimde gördüğünüz gibi ağacın gövdesinde yosunlaşma gibi ve siyah kabuklar var. Bazıları elimle biraz oynadığımda toz gibi dağılıyor. Bazıları kabuk gibi atıyor. Bunlar nedir? temizlenmeli midir? Ve eğer temizlenmeli ise ne kullanmalıyım?

3. resimde gördüğünüz gibi boğumlarda ince kadife gibi tüycükler var. Aradan bir filizlenme var gibi hatta ama o toz gibi topaklar nedir?

Genel olarak ağacın 2 yüzünü de attım. Şekil ve budama konusunda fikirlerinizi dinlemek isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg canzelkova yüz1.jpg (54.8 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg canzelkova yüz2.jpg (71.0 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg canzelkova tüyler.jpg (33.2 KB, 117 views)
cankaymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön