View Single Post
Eski 24-03-2019, 23:50   #5
Sensey
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bahsettiğin sıcaklık dereceleri, yetişkin ağaçlar için verilmiş derecelerdir. Kiraz -30'a dayanır dendiğinde yetişkin ağaçtan bahsedilir. Sen 1 yaşlı kiraz fidanı diktiğinde ve o sıcaklık değerlerini gördüğünde kiraz fidanı yerine kuru bir sopa bulabilirsin.
Sürekli doğanın işleyişine nasıl müdahale ederiz diye düşünüyoruz ancak "doğaya rağmen", yapılmaya çalışan her şeyin sonu hüsrandır. Sıcaklık değerleri -30'u görüyorsa, -20'yi limit olarak almak en mantıklısıdır.

İlla yetiştireceğim ve zorluklardan yılmam diyorsan; Kışın, ağaçların gövdelerini yalıtım malzemesi ile sarmak bir çözüm olabilir.

Kiraz -30'u (uyku döneminde)görüyor ve kurumuyorsa meyve verir merak etme.
Kestane dikmeyi sakın deneme, ben 5 senedir deniyorum ve bir sonraki sezona çıkartamadım.
Ağaçlar yetişkin olana kadar bu dediğim şekilde yağmurlama ve üzerini örtme gibi yöntemler denesem olabilir mi? Veya başka neler deneyebilirim?

Gövdeye yalıtım yapabilirim ama sonucta dallar kurur ve baharda çiçek açacak dal kalmaz. Öyle değil mi?

Kestane neden bu kadar sorun olmuş ki soğuğa en dayanıklı türlerden birisi sanıyordum. Acaba elinizdeki türü dayanıksız olanlardan mı?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederin.

Sensey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön