View Single Post
Eski 22-03-2019, 08:06   #7
Asoo
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
2. Sıcaklık: Çimlenme süresini düzenleyen en önemli faktörlerden birisidir.
Dormansinin kontrolünde doğrudan ilişkilidir. Düşük sıcaklıklarda çimlenme oranı
genellikle düşüktür. Ilıman iklimdeki bitkilerin tohumları optimum 24-30°C’de çimlenirken
4,5-40°C arasında geniş sıcaklık aralığında çimlenebilme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca bu
kuşaktaki bitkilerin tohumlarının çimlenebilmesi için tür ve çeşide göre değişen belli
sürelerde düşük sıcaklıkta (3-4°C) katlamaya tabi tutulmaları gerekmektedir (Hartmann ve
ark., 1990).

Sadece sıcaklık üzerinden gidilecek olursa fide çıkım süresi uzar ve çimlenme oranı düşer belki ama kesinlikle tamamen olumsuz bir durumdan bahsedilemez.

Benim tohumlarım da balkonda, poyrazın etkisi ile gece sıcaklıkları 2-3 derecelere kadar düştü. Muhtemelen topraktan geç çıkım olacak ama yer uygunsuz olduğu için, elden birşey gelmiyor.

Domates haricindeki fidelerin sayısını, ihtiyacıma göre genelde fazla tutmuştum. Zaten domatesin çimlenme oranı diğerlerine göre oldukça yüksek oluyor. Bu durumda sıkıntı yok.

Ayrıca bizim burası için erken kolları sıvamıştım, bu soğuklardan kaynaklı gecikme isabetli olur umarım.

Teşekkürler.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön