View Single Post
Eski 17-03-2019, 19:15   #2101
Dumlupınar
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sûzi-Dilârâ kardeşim,balkonun dış alt kısmındaki saksıları nasıl suladığımı bir görseniz şaşar kalırsınız.

15 gün öncesine kadar üst demirlere asılı saksıları balkon içine alıp,kapaklarını iğne ile deldiğim 1 litrelik pet şişeyle fıskiye şeklinde suluyordum.

Çiçek sapları, açan çiçeklerden ağırlaşıp bahçeye doğru tamamen yatınca üst demirlerdeki saksıları yerinden oynatmam imkansız oldu.

Sorunlar çözülmek için olduğuna göre,son 15 gündür alt komşum Hatice ablamın balkon demirlerine tırmanarak sulama yapıyorum.Nasıl mı ?

5 litrelik 2 adet pet şişeyi su ile doldurup 2,5 saksıyı kah merdiven kah balkon demirlerinin yardımı ile suluyorum.Ancak büyük bir itina ile.Yine 1 litrelik pet şişe yardımıma yetişiyor.2,5 saksıya 10 Litre su yetiyor.Bolca suluyorum.Çünkü çiçeklenme zamanı suya doymuyorlar.Yağmur yağdımı keyfime diyecek olmuyor.(10 litre suyun bir kısmı saksı tahliye deliklerinden uzaklaşıyor)

Alt demirlere asılı 5 saksı olduğuna göre diğer 2,5 saksı nerede diyebilirsiniz.Onların sulaması kolay.Nedeni;üstlerinde 2 uzun bodur mis kokulu türün saksıları var.Bunlardan birisini askısından alıp salon girişine yere bırakıyorum.1 litrelik pet şişeyle,birazda kollarımın uzun oluşunu kullanarak diğer 2,5 saksıyı rahatça suluyorum.Yani emeği hiç sormayım.Birazda kendime söylüyorum.Frezyalar sevgi,emek,sabır ister diye...

Fotoğraf yüklemez olur muyum hiç?Oturma odasının pencere içinden,teyzemin balkonuna diktiğim kültür türlerden,dayımın bahçesine diktiğim onca frezyadan neredeyse hiç paylaşım yapmadım.Hepsi sırada...

Oturma odası pencere içi benim tohum ekim alanım.1 buğday tanesi kadar ektiğim kültür soğanlar başak veriyorlar.Onlarıda önümüzdeki günlerde paylaşırım.Yan dairemizdeki komşumun balkonunu istila eden 7 saksı şimdi aklıma geldi.Onları bahçeden fotoğraflayamadım.Nedeni balkon demirleri çok paslı ve bakımsız.Önümüzdeki günlerde balkon içinden fotoğraflarım.Ne çok yazdım.Son olarak sizinde frezyaların istilası ile karşı karşıya olduğunuz görünüyor.Selamlar...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön