View Single Post
Eski 28-02-2019, 17:03   #29
TCM
Ağaç Dostu
 
TCM's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2014
Şehir: İzmir
Mesajlar: 3,797
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkbmusti Mesajı Göster
birşey sormak istiyorum tecrübesiz olduğum için tohumlar elime ulaştı tektrarb teşekkür ederim. bu tohumları önce çimlendirmemi yapayım yoksa zamanı gelince direk tarlaya dikip orda kendi kendine büyümesinimi sağlayayım. teşekkürler
Tohumların belki de tamamı toprakta çimlenirse (doğada nasıl oluyorsa) daha sağlıklı oluyor ve önceden viyollerde hazırlanan abilerine yetişip, geçiyorlar. Peki niye viyol veya bardaklarda çimlendiriyoruz.

Ben yaylaya ekiyorum, direk oraya ekersem pek çok tohum için zamanı kaçırmış olurum. Çünkü yayla için ekim-dikim zamanı mayıs sonları. Mayıs sonunda toprağa ekilen domates-biber-patlıcan vb. sebzelerin sezona yetişerek ürün verme ihtimali çok düşük. Dolayısıyla özellikle bu üçünü önceden plastik beyaz bardaklarda ekiyorum ki sezonu kaçırmayayım.

Sezona yetişebilen, daha kısa sürede ürün veren mısır, salatalık, karpuz, kabak, çekirdek, baklagilleri direk toprağa ekiyorum. Bu ürünleri bardak-viyolde de denedim ancak sıcaklara denk gelip kırmızı örümceklere çok yatkın oluyor ve hastalıklara yakalanıyorlar. Özellikle fasulye-barbunyagilleri kesinlikle direk toprağa ekmek gerek, viyolde ince gövde uzun boy yapıp toprağa alındıklarında kırılıyorlar.

Toprağa ekildiğinde yetişmesi zor olan ve kayıp verme ihtimali yüksek tigernut (yer bademi) gibi ürünleri de bardaklarda yetiştiriyorum. Karnabahar-brokoli-pırasa gibi kışlık ürünler aslında zamanlama olarak toprağa ekilebilir ama verim nasıl olur bilemediğim için tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa iyi olur.

İlk aklıma gelenler bunlar..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön