View Single Post
Eski 26-01-2019, 01:26   #420
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birol baser Mesajı Göster
Mammilaria camptotricha yaklaşık bir hafta önce İnternet'ten aldım. Geldiğinde bu şekildeydi ben alt tarafındaki yavrular yeni olduğu için üst tarafı koyu renk sandım. Resim çekerken flaş patlayınca yumuşak sulanmış hale geldiğini fark ettim. Kök kontrolü yaptım sağlam öbür yavruları ayırmalı mıyım yoksa kurtarabileceğim bir yöntem var mıdır? bu arada toprağı kuru tam net Türkçe bir bilgide bulamadım. Bu türle ilgili yardımcı olacak ve ya fikri olan var mı? Ne yapmalıyım.
Yumuşamış ve sulanmış olması, dokunun öldüğünü ve çürüyor olduğunu gösteriyor... Kaktüslerde bu tür çürüme genellikle çok çabuk yayılarak bitkinin tamamını öldürüyor... Daha dayanıklı türlerde, mesela bazı opuntia'larda çürümenin belli bir yerde durduğunu gördüm, ama özellikle mammillaria'larda kısa sürede bitkinin tamamı çürüyor...
Mammillaria'ların dokusu gevrek ve ezilmeye/kırılmaya çok müsait.. Gövdedeki çıkıntılar fiziksel darbelerde kolayca eziliyor ve çürümeye başlıyorlar, bu da bitkinin tamamını çürütüyor...

Ben olsam yavruları hemen ayırırım ve köklendiririm... Ana kaktüsü de şu operasyonla kurtarmaya çalışırım: Yavruları ayırdıktan sonra, çürüğü tespit ettiğiniz kısmı bıçakla açın ve çürük doku nereye kadar ilerliyorsa temizleyerek siz de ilerleyin... Kabasını aldıktan sonra çay kaşığının sapı, resim fırçası, kulak temizleme çubuğu gibi uygun aletler de kullanarak hiç çürük doku bırakmayın... Sonra çürük bölgeyi iyice suyla yıkayarak iyice temizleyin ve ardından kağıt havluyla kurulayın... Bunun ardından da açıkta kalan bütün dokuların üzerine, tamamen kaplamaya çalışarak toz tarçın serpin/sürün.. Sonra da bitkiyi sıcak bir odada tutun.. Her tarafa yayılmamışsa bu şekilde kurtarmanın mümkün olabilir...

Mammillaria'lardan yavru ayırmak da biraz zahmetli ve riskli bir iş.. Çıkıntılardan ötürü tam birleştiği yerden temiz bir kesim yapmak pek mümkün olmuyor... Fazla sağa sola çekiştirmeden mümkün olduğunca az hasarla kesmeye çalışın... Kestikten sonra kurutma işlemi özellikle mammillaria'larda çok önemli.. En az 5-6 gün yavrular sıcak ve kuru bir ortamda dursunlar, kesik yerler iyice kurusun, kabuk bağlasın..

Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön