View Single Post
Eski 18-01-2019, 18:37   #9
infazure
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Phalaenopsis köklendirme

Herkese selamlar.
Forumda baktım ancak yeterli bilgiye ulaşamadım ve konu hakkında bilgilerinize danışmak istedim.
İki yıldır baktığım phalaenopsis orkidemden keiki almayı denemiştim ve başarmıştım. Ancak altı ay geçmesine rağmen yaprak veren keiki hiç bir şekilde köklenmedi. Anaçın köklerinden beslendiğini düşünerek, kök çıkarmak istemeyeceği kanısına vardım ve keikiyi ana gövdeden ayırdım( belki de burada yanlış yaptım). Sonrasında youtube ve bir kaç platformdan araştırarak köklendirme çalışmaları yaptım ancak hiç bir şekilde başarılı olamadım. Köklendirme için sera etkisi yaratacak büyük boyutlu bir kavanozda deneme yaptım. Aşamalar şu şekildeydi;
Kavanozun içerisine bir miktar su koydum ve üzerine hydrophonic sistemde kullandığım yuvarlak taşlardan döktüm.
Orkidenin hiç bir şekilde suya temas etmemesini sağlayarak kavanozu streçfilm ile tamamen kapattım.
Ara sıra havalandırma yapmak için açtığımda ise kök kısmın küflendiğini gördüm. Küflü kısımlara %97 alkol uyguladım, ılık su ve diş fırçası ile tamamen temizledim. Ama yine aynı şekilde küf sorunu ile karşılaştım.
Kısmi olarak açık bıraktığımda ise içerideki nem sürekli tahliye olduğu için yaprak dökmeye başladı çünkü yeterli nemi alamıyordu.
Yani sonuç olarak başaramadım ve orkidem şu anda fotoğraftaki şekilde.

https://i.hizliresim.com/lqdboB.jpg

Ben bu durumda ne yapabilirim, eksik ya da yanlış olan bir kısım var mı acaba ?
Bilgi ve tecrübelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

infazure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön