View Single Post
Eski 12-01-2019, 15:23   #19
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice avşar Mesajı Göster
Bitkimin saksısı da delikli değil birazda bu yüzden saksısını değiştirmek istemiştim ve yapraklar saksı kenarına dokundukları yerden resmini çektiğim gibi tırtıklı tırtıklı oluyolar daha önce en altta duran iki tane küçük yaprağı vardı ama yavru değillerdi ana bitkinin yapraklarıydı ama çok yumuşayıp pörsüdüler yumuşaklığına bakayım derken elimde kaldılar kopan yaprakları biraz incelediğimde bitkiye bağlı oldukları yerde bir kaç siyah su damlası gibi şeyler olduğunu farkettim kopan yaprağı dikine kesip baktım orta kısımlarında siyahlık yoktu sadece kopan yerinde bir kaç damla şeklindeydi ama neden olduklarını da anlayamadım ve neden yaprakları bu kadar aşağıya bakıyor onuda anlayamıyorum ben bitkileri çok severim birazda bu aleoverayı yapraklarını kullanabilmek için aldım ama bu siyah bir kaç damlayı gördükten sonra cildim için kullanmak sağlıklı mı olur onu da bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
Saksının delikli olmaması saksı değişikliğini zorunlu kılıyor bence... Fazla suyun drenajı hemen hemen tüm bitkiler için, ama özellikle kaktüs ve diğer sukulentler için temel yetiştirme koşullarından biri... Saksıyı değiştirirken uygun kaktüs/sukulent toprağı kullanır ve kış aylarında olduğumuzdan az sularsanız bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum... Bitkinin zaten içeride tutulduğu görülüyor, soğukla ilgili bir sorun da olmayacak demektir...
Aloe'niz genel olarak sağlıklı görünüyor ve formu da güzel.. Yani yaprakları merkezden rozet şeklinde dağılıyor ve iri bir kultivar resimden görüldüğü kadarıyla...
Yumuşayan yaprak (buzlukta donmuş bir kabak ya da salatalığın çözülünce aldığı durum gibi bir yumuşama) çürümüş ve ölmüş demektir... Zaten şeffafflaşmış bir görüntüsü olur... Siyah damlalar herhangi bir problem değil.. Doku çürümüş ve çürümein sonuçlarından biri o siyahlaşma... Aloe'ler büyüdükçe zaten en alt yapraklarını doğal olarak atıyorlar ve bunlar o şekilde yumuşuyor bazen... Ama onun dışında soğuktan donma, fiziksel darbe alma ya da mantar hastalıklarında da o tür yumuşama olabiliyor... Resimde üst yapraklar sağlıklı görünüyor... Delikli saksısına alınca sulamayı azaltarak kök çürümesine karşı tedbir alın... kış ayları sukulentler için en riskli aylar... Hava soğuk, nem yüksek, güneş çok az.. bunlar mantar hastalıklarının gelişimi için de uygun koşullar...
Saksı değiştirme işlemini gerçekleştirirken bitkinin fiziksel hasar görmemesi çok önemli... Eski saksıdan çıkarırken bitki zorlanınca zarar görebiliyor... Özellikle toprağa temas eden ya da toprak yüzeyinin altında kalan kısmında bir yaralanma, açık yaradan bakteri veya mantar gibi organizmaların bitkinin iç dokusuna nüfuz etmesi ve bitkinin tümden çürüyüp ölmesine yol açabilir... O yüzden bu işlemin hassas bir şekilde yapılması şart... Bu işlemi yaparken bitkinin ölümüne yol açıp kaybeden çok oluyor... Onun dışında yeni saksıya dikim göreceli olarak daha kolay...
Bir de bu aylarda güneşin az olması aloe vera'larda yeni çıkan yaprakların cılız, cansız olmasına ve kendi ağırlıklarını taşımada zorlanmalarına yol açıyor... Bu bir yere kadar normal... Önüne geçmek için de mümkün olduğunca daha fazla güneş alan bir konuma yerleştirmek uygun olur...
Ben kendi tecrübelerime dayanarak bitkinize yukarıdaki işlemleri uygulardım.. Ama aloe vera konusunda daha farklı bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlar varsa onların da önerileri olabilir...
Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön