Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 06-01-2019, 21:49   #17
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

Name:  GB I.jpg
Views: 2775
Size:  67.9 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Mısır, Zea mays
  • Tohum çeşit adı: Golden Bantam 12 Sıralı Mısır
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 5. yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Istanbul
  • Tohumun kökeni: Amerika Birleşik Devletleri
  • Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Başka mısır çeşidi yoktu.
  • Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
  • Kullanılan ilaçlar: Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar kullandım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Hasat süresi: Sezona bağlı olarak 75-85 günde hasada geliyor.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Bir karış uzunluğunda altın sarısı.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: 2-2,5 m uzunluğunda boya olaşan bitkinin üzerinde 1 ya da 2 koçan bulunur. İsmi 12 sıralı olarak geçmesine rağmen koçan üzerindeki sıra sayısı 10 ile 14 arasında değişmektedir.

Hem taze olarak tüketilebilen hem de dondurulabilen bir çeşittir. Fakat biz hep taze olarak tükettik, sonraya hiç kalamadı.

Bu yaz hayatımda ilk defa glukoz enjekte edilmiş bir mısırın tadına baktım ve yeni nesil hibrit mısırların nasıl şekerli olduğunu görmüş oldum. Bu çeşit de tatlı bir mısır fakat bu bahsettiğim mısırlarla yakından uzaktan alakası yok. Gerçekten çok lezzetli ve tadı yerinde bir mısırdır.

• Çeşidin Hikayesi: Orijinal 8 sıralı Golden Bantam pazara 1902 yılında W. Atlee Burpee tarafından tanıtılmıştır. Bu geliştirilmiş formu ise 1922 yılında Clark Seed Company tarafından piyasaya sürülmüştür.

Name:  GB II.jpg
Views: 2740
Size:  74.1 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön