View Single Post
Eski 16-12-2018, 12:33   #28
İlker.
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2018
Forumda çok yeniyim bu başlığı görünce yazmak istedim. Benim en dikkatle takip ettiğim bitkilerimdir. Ben de nisanda ekmiştim henüz bir yıllarını bile doldurmadılar. 5 tohumla başlamıştım. 2 tanesi önce çıktı güneşe koymuştum. Birkaç yabancı kaynakta yaprakların güneşi çok sevdiği yazıyordu. Ama bir süre sonra büyümeleri durdu. Yaprakları küçük kaldı. Deneyimlerime dayanarak sonraki ikiliyi 1 ay kadar hafif gölgede tuttum. Kısa sürede öncekilerin 2 katı büyüklüğe ulaştılar. Sonuncu çıkmamıştı ağzını kapatıp gölgeye koymuştum. Geçen ay filizlendiğini gördüm, onu hiç güneşe koymadım ve şuan en büyükleri o içlerlerinde. Erken çıkanlar da hafif sarıya kaydı. Ben yine de her hafta gövdelerini kontrol edip biraz içe göçüyor gibi olursa suluyordum.

Artık sulamayıp uykuya girmelerini sağlamaya çalışıyorum. Gövdenin ilk birkaç yıl toprak altında bırakılması öneriliyordu okuduğum sitelerde. Çok sıradışı bir tür umarım yaşatmayı başarabilirim. Sayın Jezebel siz nasıl bir bakım izliyordunuz. Yaşatamamanızın sebebi ne olabilir sizce? Birinin filizlenmesini bile 6 ay bekledikten sonra kaybetmek istemem, deneyimleriniz aydınlatıcı olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

İlker. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön