View Single Post
Eski 06-12-2018, 18:42   #12
Yerel bahçem
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2016
Stevia -Şeker otu bitkisi

Bitki türü: Tam bilemiyorum, sanırım sebze.
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir:4 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni :Seradan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Çevresinde benzer bitki yoktu
Tohumu ilk paylaşan:Yerelbahçe
Kullanılan gübreler :Sebze, meyve artıkları ve yumurta kabuklarından kendi yaptığım gübre.
Kullanılan ilaçlar :Kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: 2018 Aralık
Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok yıllık bir bitki. İstanbul ikliminde kışın üst gövde kuruyor, baharla beraber yeniden canlanıyor ve küçük bir çalı haline geliyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bitkinin kullanılan kısmı yaprakları. Kurutulduktan sonra bütün halde veya toz haline getirilerek kullanılıyor. Sıfır kalorili olduğu, şekerden daha güçlü tatlandırma özelliği bulunduğu belirtiliyor. Özellikle şeker hastaları ve sigarayı bırakmak isteyenler için öneriliyor. Sigara bırakma döneminde vücudun nikotin ihtiyacını azaltıyormuş.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben fide olarak almıştım. Sanırım baharda ekiliyordur. Çünkü kışın kaybolan gövde baharla beraber canlanıyor.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) -
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Güneşi, özellikle de suyu seviyor. Toprağı kuruduğu anda yaprakları diriliğini kaybediyor.
İklim gereksinimleri : İstanbul ikliminde rahatlıkla yetişiyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekleri kahverengi hale döndükten sonra tohuma duruyor. Aralık ayının ilk yarısında tohum veren bir bitki.

Eklenen Resimler

Yerel bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön