View Single Post
Eski 30-11-2018, 15:20   #408
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkznrr Mesajı Göster
İlginiz için teşekkür ederim. çok sulamıyorum eylül sonuna kadar haftada bir suluyordum bu mevsimlerde 15 gün 3 hafta aralığında sulama yapıyorum yaz aylarında 15 günde bir genta sıvı besin veriyordum neden oldu anlam veremedim. saksının tamamı güneş gördüğü için sıcaklık faktöründen şüphelendim.

Saksılarda kaktüs kumu torf ve perlitten oluşan karışım toprak var diplerinde volkanik taş mevcut.

her türlü imkan var ancak neden böyleler anlayamadım

Yaz aylarında bir süre şırıngayla minimum sulama yapmıştım acaba o mu etkiledi
Kaktüsleriniz sadece pörsümüş, büzüşmüş görünüyor... Onun dışında resimlerde bir parazit, çürüme görülmüyor... Yumuşama, yana yatma gibi bir durum varsa çürümüş demektir... Böyle bir şey yok sanırım... Anladığım kadarıyla içeride tutuldukları için soğuk problemi de söz konusu değil... Bence iyi bir sulamayla tekrar şişkin formlarına kavuşurlar... Bence birer çay bardağı su verin her ikisine de... Bu gece emebildiklerini emsinler, dipte biriken fazlasını yarın süzdürüp alın...
Bazı arkadaşlar katılmayacaklardır belki, ama ben yazın kaktüslerimi bayağı fazlaca suluyorum... Hepimizde kaktüslerin çok az su istediği şeklinde yerleşik bir düşünce var, ama bu pek doğru değil... Kaktüsler az suyla yaşayabiliyorlar, ama hızlı gelişmeleri için sıcak havalarda biraz fazlaca su gerekli... 10 yaşından beri kaktüs ve sukulent besliyorum... Şu anda 49 yaşındayım.. Yani yaklaşık 40 yıl olmuş kaktüslerle uğraşmaya başlayalı... Yazın sıcaklarında saksılarının boyutuna göre bardak bardak, sürahi sürahi sularım.. Soğuklar başlayıp hava nemlendiğinde azaltırım, ama yine de tam susuz bırakmam... Hep çok sağlıklı ve hızlı büyüdüler... Yüzlerce, bilmiyorum belki binlerce çoğaltıp eşe dosta dağıtmışımdır... Daha bir kere şırıngayla su verdiğimi hatırlamıyorum... Belki o kadar hassasiyet "lithops" gibi sukulentler için gerekli olabilir, ama kaktüsler su seviyorlar.. Önemli olan çamurlaşmayacak, drenaj sağlayacak bir toprak ve saksı kullanılması... Çeşitli nedenlerle uzun süre sulanmadan kalan kaktüslerim de oldu.. Ölmediler, ama büyümediler de.. Büzüşüp o şekilde hayatta kalmaya çalışıyorlar...

Kaktüslerinizle ilgili en kötü ihtimal bir şekilde iç dokularının çürümüş olması... Bazen özellikle köke yakın bir yerde meydana gelen fiziksel bir yaralanma, kaktüsün derisinde küçük bir açılma, o bölgeden bakteri, mantar gibi enfekte edici unsurların iç dokuya nüfuz etmesine ve bitkinin çürümesine yol açıyor.. Bazı kaktüs türleri buna karşı daha dayanıklı, bazıları daha hassas... Umarım durum bu değildir, çünkü bu zamana kadar iç dokuya yayılmıştır ve bitkileri kurtarmak mümkün olmaz... Onun dışında uygun ortamda durdukları müddetçe sorun bir şekilde çözülebilir...

Bir de şu kısımda sizin bitkilerinizin durumuna benzerlik gösteren hastalık, parazit vs. olup olmadığına bakabilirsiniz:

Kaktüs Hastalıkları - agaclar.net

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön