View Single Post
Eski 20-11-2018, 20:14   #145
latif.07
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın latif.7, üzülerek söyleyim bunlar ürün vermez.
Yeşilliği sizi aldatmasın üzüm �� verirsede melez olur.
Çelik; bir yıllık gövdeden yani daldan alınır.
Resimde gördüğüm bir yıllık gövdenin yan dallarından (sürgünden)almışsınız.
Bunlar sadece yaprak üretir.
Eğer dediğiniz doğruysa her işte bir hayır vardır derler bizim amacımız ziraati uygulayarak ögrenmek olduğu için dediginiz gibi melez olursa ya da hiç üzüm vermezse uygun mevsimde aşı yaparız hem aşı yapmasınıda ögrenmiş oluruz diye düşünüyorum.

Lakin bende ziraat mühendisliği öğrencisiyim, bu güne kadar aldığımız derslerde şöyle bir bilgi var diyorki bilgide bir bitkinin kökünden kültür al yaprağından ya da gövdesinin herhangi bir noktasından parça al bu aldığın kültürü eğer köklendirebilirsen mitoz bölünme ile aldığın anacın dna nükleotit diziliminde anacın 1e1 klonunu elde etmiş olursun. Aldığımız hücreler mitoz bölünme ile kendilerini tamamlarlarsa klon oluyorlar ve anacı gibi oda gerekli şartlar sağlandığı taktirde oda aynı meyveyi vermesi gerekir. Bize okulda ögretilen bu hatta tüm ziraat mühendisiliği öğrencilerine ögretilen budur. Kafamdaki soru şimdi biz mi okulda yanlış eğitim aldık siz haklısınız yoksa sizinmi tecrübeleriniz bizim aldığımız güncel eğitime yenik düştü açıkcası bunu çok merak ediyorum. Sizin tecrübelerinize saygım sonsuz lakin en kısa zamanda okulumuzdaki bahçe bitkileri hocalarından en az 3 tanesi ile görüşüp yazışmaları gösterip sizin aktardığınız bilgimi doğru yoksa bizim okulda öğrendiğimiz bilgidemi bir eksiklik var öğrenip burada sizinlede paylaşacağım. Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön