Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 19-11-2018, 17:37   #17
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
İspir Şeker Fasulye

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:Fasulye
Tohum çeşit adı:*İspir şeker fasulye
Tohum kaç yıldır sizdedir*:3 senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
Tohumun kökeni*:2 sene öncesinden Ödemis tohum grubundan almıştım.Herhangi bir degisiklik hatta kılçıklanma dahi olmadı.
Tohumu ilk paylaşan:Sn.TCM(isminin ispir fasulye oldugunu Sn.TCM nin paylasiminda ögrendim)
Kullanılan gübreler*:Yanmıs hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Zaman aralıklarıyla baska cesitler ektim
Hasat yıl ve ayı:eylül 2018(ekim tarihine göre daha önce olabilir)
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık tipi yaklasık 90 günde hasata geliyor sanırım.Çok güçlü gelisim göstermediginden mısirla birlikte cok seyrek olarak ekilebilir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Kılçıksiz oldugu icin yesili de tüketilebiliyor.Çok verimli ve lezzetli bir tür.İci de kuru fasulye olarak tüketilebilir.Her iki şekilde tüketildigi icin begendim cesitlerden biri.Hasat zamani kabuk rengi barbunyaya benziyor
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındığında( buralarda nisan-mayıs aylarinda ekimine baslanıyor)direk topraga ekilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gecirgen gübreli topraklarda düzenli sulanır.
İklim gereksinimleri:Verim alabilmek icin cok sıcak olmamasi gerekiyor.Serin iklim seviyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuklar iyice kuruduktan sonra..

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön