View Single Post
Eski 02-11-2018, 09:19   #56
Yeşilhayat
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tener Mesajı Göster
Harik bir anı Vildancığım.Bir de benden.

Çocukken ,anlatılan hikayeleri ilgi ile dinlerdim.Eskiden ,köy ve kasaba evleri(orta Anadolu)çok büyük olurdu.Anneannemlerinde böyle bir evi vardı.Kocaman bir avlusu olan bir ev.Evlere su getirilmeden önce ,aşağı mahallede akan dereden ,hayvanlarla ****,yürüyerek eve su taşınırdı.Bu gidiş gelişlerin bile bana zevk verdiğini hatırlarım.Elbetteki 8 yaşındaki biri çin her yapılan iş bir oyun niteliğini taşır.Eşeklerle (taşınan sular)teneke bidonlarda taşınan sular ,getirilip evdeki testilere boşaltılıp içilirdi.Bu testilerin yeri genelde,aşağı katta,girişte karanlık ve serin bir bölümde olurdu.
Evin herhangi bir yerinde gizlice yaşayan bir yılanın,yumurtalarını ev sahibi bulur.Ne olduğunu bilmediği için,farklı ve daha iyi bir yere yerleştirir.Yılan yerine döndüğünde bakar ki ..yumurtaları yerinde yok,çok kızar ve öfkelenir.Gidip bu su testilerinden birinin içine girip zehrini boşaltır.Fakat bir tesadüf eseri daha sonra yumurtalarını bulur.Yılancık çok üzülür.Gidip testilere bakar.Ve zahrini akıttığı suyun halen kullanılmamış olduğunu görür.Testiye sarılarak,onu kırar.
Ne derece doğrudur bilmiyorum ama...bu hikayeyi hep dinlemişimdir.Ve küçükken ,herhangi bir canlıya zarar vermemenin , ne kadar önemli olduğunu yüreğimde hissetşimdir.
Çok güzel bir hikayeymiş hocam

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön