Konu: Muda
View Single Post
Eski 05-10-2018, 22:21   #3
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Komşumun yıllardan beri annesinden alarak ektiği beğendiği iki domatesten bir tanesi . Diğeri de sırık bir domates. Annesi bu yıl vefat etti. Allah rahmet eylesin. Son yetiştirdiği domatesin tohumlarını arkadaşım tohumlarını alarak fide haline getirmişti. Ben de kendisinden fide olarak aldım. Çok güzel gelişirken sulamayı aksatınca çok fazla büyümeseler de tohum alabilecek şekilde domateslerimiz oldu. Komşumun söylediği domatesler tam kızarmadan alındığı zaman nerede ise limon ekmiş gibi ekşi oluyorlar. Onda yediğim domatesler ekşi olurken bendeki domatesleri güneş altında biraz da tohum alabilmek amacı ile iyice olgunlaştırınca tatlanmışlar. Ancak çıkan domatesleri tam olarak kızarmadan toplar ve güneş almayan bir yerde tepsiye dizerek saklarsanız eski bildiğiniz domateslerin tadında olduğunu görürsünüz. Bu da oturak bir tip. Ancak bunu da koltuk alma yaparak sırık olarak büyütürseniz çok daha güzel olur. Bu çeşidin dayanımı oldukça iyi. Kırmızı bir domates. Domateslerden yassı ve uzun düz olan çıktığını söylemişti arkadaş. Ben Bulgar domatesinde aynı olayı gördüm. Bir tanesi yassı ince kıvrımlı, diğer ikisi ise daha düzgün ancak sivri domates. Mutlaka ekmeniz gereken çeşitlerden bir tanesi de bu. Tek sakıncaları salçalık değiller. Su oranları fazla. Lezzet çok güzel.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar Büyükkalecik yerli domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Arkadaşın annesinin sürekli olarak ektiği domates.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımın annesinin son yetiştirdiği domates tohumlarından
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2018
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınıp koltuk alma yapılması durumunda çok verimli olacak.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Arkadaşlar bu yıl fideler çok güzel gelişirken ben bir hata yaptım yaklaşık bir ay kadar bu domateslere suyu kısıtlı verdim. Çok güzel gelişirken güneşin yakıcı etkisi ile bir anda bozuldular. Toparlamaya çalışsam da istediğim olmadı. Ancak domatesler bir miktarda olsa oldu. Önemli olan domateslerin tohumları. İyi yerde ve güzel bakımla çok güzel eski özlediğiniz domatesleri yiyebilirsiniz. Mutlaka ekmenizi tavsiye edeceğim domates. Daha güzel fotoğraflarını bulabilirsem eklerim.

Name:  Büyükkalecik domatesi.jpg
Views: 1976
Size:  71.5 KB

Name:  Büyükkalecik domatesi 2.jpg
Views: 1891
Size:  75.3 KB

Name:  Büyükkalecik domatesi 1.jpg
Views: 1922
Size:  64.8 KB

Düzenleyen Muda : 11-10-2018 saat 23:35
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön