View Single Post
Eski 29-09-2018, 10:09   #46
Bahabûr
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Selam, yardımcı olacak bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.Durumumu özetleyecek olursak zor bir yerden kredi ile yer aldım.Arazi bayır bir yer çok sık ekilmiş zeytin ağaçları aşdığımda orman gibiydi.Budamasını nisan ayının 10 u gibi bitirip ilk ot ilacı kullandım,sonrasında ziraatçimden dölleme,pamucuk ve bakırlı ilacı alıp attım.Atamadığım 20 ağaç 5 gün içerisinde yapış yapış pamucuk oldu onada sırt pompası ile müdahale ettim.Zeytin tuttu çok ta güzel işaret vardı ancak yaprak altlarında siyah kabarık kıbrıt çöpunun başı kadar siyah noktalar gördüm.Onun içinde ziraatçimle görüşüp ikinci ilaçlamayı hem güve hem mantar ve karabiber hastalığı için yaptım ama yeni filizlerin yenmesinin önüne geçemedim.Ömrümde bu kadar güveyi ilk defa gördüm.Çoğu zeytin döküldü ve rüzgarlardan da sinek için ilaç atamadım, işimde buna engel oldu, ilaç attıracak adam bulamadım.Dedim ya yerim zor bir yerde.Birde o ot ilacının çevrede yaşayan fare karınca vs ye zararını gördüm ve artık zararlı kimyasallar kullanmak istemiyorum.Bana kullandığınız kaolin markası ve içine kattığınız malzemeleride yazarsanız çok sevinirim.

Bahabûr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön