View Single Post
Eski 23-09-2018, 09:57   #420
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jotun Mesajı Göster
Resimde gördüğünüz 3 yıldır bizle olan yucca bitkimizin sürgünleri boyunları büktü ve su akışı kesildiği için tekrar kendine gelemedi maalesef. Biz de sürgünleri kesip başka bir saksıya diktik daha fazla öldürmeden (su sevmeyen bir bitki oldugu için suya ıslatmamalıyız diye biliyoruz).
Fakat ana gövdeyi de kurtarmamız lazım. Kesilen sürgünlerin kalan kazıklarını ana gövde ile birleştiği yere kadar budasak mı acaba? Napsak bilemedim dostlar?
Yine diğer saksıdaki yeni hayatlarına adapte olmaya çalışan sürgünlere nasıl bakmamız lazım?
Daha iyi bilen arkadaşlar vardır, ama öncelikle bitkiniz bana yucca değil de "dracaena massangeana" gibi geldi...
Kestiğiniz sürgünleri suda köklendirin... Çok taze sürgünler, bu yüzden sakın kurumasınlar, bir an önce su içine alınmaları gerekir... Uygun derinlikte (orta gelişim noktası su seviyesinin üzerinde kalacak şekilde) dar bir kavanoz ya da vazo içerisinde suya yerleştirin, aydınlık bir yere koyun. İyice köklenince üçünü ayrı ayrı saksılara diktiğinizde 3 bitkiniz olacak...

O sürgünlerin dip kısımları tamamen ölmüş görünüyor. Onları kesin, ancak ana gövde de belli bir yere kadar ya da (umarım öyle olmaz ama) tamamen ölmüş olabilir... Bunu anlamak için, yukarıdan itibaren odunsu gövdenin yumuşayıp yumuşamadığını, içinin boşalıp boşalmadığını kontrol edin. Sağlıklı olduğundan emin olduğunuz noktaya kadar yumuşamış ya da boşalmış kısmı kesin (temiz bir bıçak kullanmalısınız). Sonra kesik noktaya bir işlem yapmanız gerekiyor... Ben tarçın serpip yayıyorum, bazen bal döküyorum (bunlar bakterilerin kesik bölgeden girip bitkiyi çürütmesini önlemek için). Arkadaşların o kesik bölgeyi mumla kapladıklarını da okuyorum...

Bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar herhalde yazarlar, ama daha fazla gecikip bitkilerinizi kaybetmeyin diye görünce yazdım.. Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön