View Single Post
Eski 01-09-2018, 23:05   #1307
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
sevgili forum üyeleri, ben şunu merak ediyorum ve içinden çıkılamaz bir noktaya dönüşüyor bu kompost işi bu yüzden. şimdi genelde bu kompost hacimi verimli olabilecek hacim olarak 1,5 m3 olarak veriliyor çoğu kaynaklarda (aslında bu minimum hacim, yüksekliği 1-1.5 metre civarında tutarak taban alanı yayılabiliyor anladığım kadarıyla), daha azında ısınma sorunu vs eksiklikler olacağından önerilmiyor . malzeme olarak katmanlı halde kahverengi ve yeşil malzemeleri diziyoruz. kahverengi tamam olur, bunu geniş zamanda tedarik sorunu yok, fakat gelirsek yeşil malzeme kısmına. ben nereden bakarsak yarım metreküpten fazla yeşil malzemeyi bir anda nasıl çıkarayım. çim kessem günde 3-4 sepet çıksa değil 0.5 metreküp belki 0.1 metreküp çıkar günde. kompost yapacağım diye insanüstü gayrete mi gireceğiz. yok eğer hafta boyu biriktireyim dersek zaten üçüncü gün yeşil malzeme kahverengi malzeme oluyor. üstelik minimum hacim için gerekli miktar bunlar, bana çok daha fazla kompost hacmi gerekli ki daha da imkansıza dönüşüyor işlem, bunu çözemiyorum. bahçe büyük olduğu için gereken kompost miktarı fazla. 3 metreye 3 metre , yükseklik de 1 metre küsür dersem yapmam gereken kompost hacmine, düzenli aralıklarla karıştırılacak malzeme 10 metreküp üzerinde. bu da çok çok yorucu bir işlem, üstelik zaman geçtikçe malzeme daha ağırlaşıyor kaldırıp çevirmek için.

sizin bu konularda düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YesilSiyah Mesajı Göster
Konunun tamamını okumadım ama benim şöyle bir sıkıntım var bahçe çim ile kaplı. Kompost için bir köşem var fakat kompostun üstüne atmak için bahçe toprağım olmuyor. Sadece yaprak dal, ve atık malzemeleri kullanarak sonuç elde edebilirmiyim.

Sürdürülebilir kompost

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön