View Single Post
Eski 16-08-2018, 23:14   #113
farselem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sozmen Mesajı Göster
Sn. Farselem;

Öncelikle yeni evinizin sizin adınıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Yaptırdığınız müstakil ev tek katlı mıdır acaba?

Eğer sizin için sakıncası yok ise, hangi temel sistemini kullandığınızı, genel olarak yapım aşamaları ve ev ile ilgili teknik bilgileri ve ayrıca kaça malettiğinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Teşekkür ederim.

Çatı odalı dubleks. 65m2' e oturuyor.

Zemin sağlam olmadığı için mecburen radye temel yaptık. Gerçi kayalık da olsa ben radye tercih ederdim. Temel tasarruf yapılacak son yer bana göre. 1 metre de yükseltme perdesi var. Radye temelin de altına 2 metre yüksekliğinde kaya dolgusu yaptık. Bu dolgu yerine bodrum da yapılabilirdi ama bölgemizde belediye tarafından yapımına izin verilmiyor. Neredeyse bodrum yapmış kadar maliyet harcadık sadece dolguya.

Asmolen döşeme tercih ettik.

335.000 TL civarında oldu maliyeti. İçerisinde aklınıza gelebilecek tüm kalemler var. Harçlar, mimar ücreti, vergiler, beton, seramik, işçilik, ısı pompası, bahçe duvarları, telleri... Çivi bile var.

İnşaat geçen sene yazın bitti. Doların şuanki haliyle %30 daha pahalıya mal olacağını düşünüyorum.

168m3 c30 beton kullandık. 10 ton demir gitti.
Elektrik ve su tesisatı toplam 17.000 TL civarında tuttu.
Rehau yerden ısıtma var. 16kw Arçelik ısı pompası.

Aklıma gelen bazı dikkat edilmesinde fayda olan hususlar:
- Sıvaya sünger asla çektirmeyin. Tirfil en iyisidir. İç kaba sıva olmadan direk alçı sıva çektirmeyin.
- Camlarınızı argon + ısıcam konfor tercih edin. Gerçekten sıradan çift cama göre fark ediyor.
- PVC kapı, pencere duvar birleşim yerlerine normal mastik yerine poliüretanlı mastik kullanın. Dayson iyidir.
- Banyo sifonlarını Sukar marka tercih edebilirsiniz. Koku derdi kesinlikle olmaz ve çok kalitelidir.
- Şap üstü seramik altı teras, çatı yalıtım malzemesi olarak İsonem Süper Bileşen kullandım. Membran' a göre çok daha iyi, boşluk kalmıyor ve ek yok.
- Geç kalmadıysanız yerden ısıtmayı cidden tavsiye ederim. Petekli sistemde 50 derece basmanız gereken suyu yerden ısıtmada 40 derece bassanız yeterli.
- Tüm teraslara elektrik prizi ve temiz su hattı çektirin.
- Her kata farklı elektrik panosu + farklı kaçak akım röleleri kullanın.
- Alarm sistemi düşünüyorsanız firmayı çağırıp keşif yaptırın. Sonradan kırma dökme derdi olmasın.
- İskelesi olmayan boyacıyla çalışmayın. Zira onlar boyacı değil.
- Kırmızı kil kiremit yerine yeni nesil beton kiremitler daha avantajlı. Hem daha sağlam hem de renk seçeneğiniz var. Adet fiyatı daha pahalı ama normal kil kiremitin 1.5 katı büyüklüğünde.
- Tüm zemini parke görünümlü seramik yapabilirsiniz. Hem daha sağlam hem de suda kalkma derdi yok.

Daha çok detay var ama aklıma gelenler bunlar. Bulunduğunuz aşama neyse ona göre yardımcı olabilirim.

farselem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön