View Single Post
Eski 03-08-2018, 15:49   #1
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
çatıya tente

Evin üstünü çatı ile örtmüyorum. Kendimce geçerli sebeplerim vardı hala da bu sebepleri önemsemekteyim. Ancak güneşin kuvveti çok arttı, taş ev dahi olsa beton tavana vuran güneş öğleden sonra evde rahatsız edici ısı artışına sebep olmaktaydı. Tavana sürdüğüm beyaz renkli likit membran mutlaka yararlı ama yeterli değildi. Geçen ay başı çatıyı çepeçevre saran duvarlara içerden çelik dubeller çaktırdım sonrada 3x5 ebatlarında satın aldığım üç adet beyaz renk brandayı bu çengellerle tavandan 15 cm. yukarıya iplerle gererek yerleştirdim. Brandaların kopmaması için çaprazdan ip uzattım üzerlerinden. Bu ucuz ve geçici uygulama ile umduğumdan çok daha fazla serinlik sağlandı evde.

Önceki gün çarşıda bildiğim bir brandacıya komple çatıyı örtecek tek parça branda siparişi vermeye giderken çarşıda özel siparişle dikildiği belli olan bir tente gördüm, dükkan sahibi de tentenin altında mal yerleştirmekteydi, kolay gelsin diyerek brandayı nerden aldınız dedim kafasını bana çevirdi ve abi özel siparişle diktirdim dedi. İstersen arayalım ustayı dedi. Eksik olma sevinirim bende branda için yola çıktıydım zaten dedim... Aradı ustayı İzmir dışında bir ilçede olan ustayla beni konuşturdu, sonra aldı telefonu abi çarşıdan bizden biri gibi fiyat ver ve iş yap dedi. Tekrar brandacıyı aradım ölçüleri verdim fiyatta anlaştık, örnek olan yapılmışın kalitesini ve kumaşın sözünü aldım, yarın gıdaya öğleden sonra gelecek nakliye aracına versem alabilirmisin abi dedi alırım dedim. Ertesi gün öğleden sonra ( yani dün) dolmuşa bindim gıdaya gittim, öğleden evvel telefon eden ve 16.00 gibi görüşürüz diyen nakliyeci, abi taksi durağında bekle 15-20 dakikaya oradayım dedi telefonuma cevaben, biraz sonra köşeden bir büyük kamyon döndü ve şöför yıllardır tanışıyormuşuzcasına eliyle tamam geldik dedi sağa yanaştı, muavin indi kamyonun arkasından çok güzel büyük bir torbayı omuzuna alarak geldi önüme koydu, baktım kalkacak gibi değil sana zahmet hemen şu taksinin yanına bırakıver dedim olur abi dedi, brandacının anlaştığımız parasını ve nakliye için eve kadar ödediğim taksi ücretinden bile az olan bedeli ödedim teşekkür ettim gittiler. Branda için netten ulaştığım üçüncü bir imalatçının verdiği fiyatın üçte birine denk geldi bu enteresan ve tamamen güvene bağlı alışveriş. Henüz brandayı açamadım yarın köye gidince göreceğim tam anlamıyla ama gelişmenin güzelliğinin bozulmayacağına inanıyorum. Bu branda tek parça ve çatının büyük kısmını örtecek büyüklükte. Duvarlara yapılacak değişik ayaklarla yerden yükseğe kaldırılsa altında yaşam alanı bile oluşturulabilecek bir örtü gibi, onu zamana bırakacağım şimdilik öncekileri kaldırıp bunu yaymak suretiyle çatının güneşten korunmasını bir adım daha ileriye götürmeyi planlamaktayım.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön