View Single Post
Eski 24-07-2018, 11:41   #84
Mahmut Tebir
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Gardenyamdan artık vazgeçmek üzereyim, pes diyecek hale geldim. Yaklaşık 1.5senedir bende bir tane tomurcuk verdi, onada takılmıştım, koptu. Daha da tıkyok. Unlu bit çıkıyor el ile temizliyorum. Siz özel bir bakım yapıyor musunuz Mahmut bey. Bu arada ne mutlu size ne güzel açmış. Maşallah.
Teşekkürler selma hanım. Gardenyama özel bir bakım yapmıyorum.
Yanlız suyunu direk musluktan vermiyorum.
Suyu bekletip veriyorum bütün bitkilerime.
Benim gardenyama özel olarak saksısını yüksekte tutuyorum. Ve altında su döktüğüm bir kap var.
Bir yerde görmüştüm. Kaba su döktüğümüzde su buharlanıyor ve bitkinin nem ihtiyacını karşılıyor deniliyordu.
Biliyorsunuz gardenya nemli havayı ve esintiyi seven bir bitki.
Kapalı yerleri sevmez.
Gardenyanın en büyük düşmanı unlu bitler ve namatodlardır. Unlu bitler özellikle yeni çıkan dallara ve çiçek tomurcuklarına dadanıyorlar. Benimkine de dadanmıştı hala varmı bilmiyorum. Çoğunu temizlediğimden eminim. Tek tek kurdanla temizledim. Elimin yetmediği yerlere ilaç sıktım. Kullandığım ilaç bitler ve kırmızı örümcekler için kullanılan ilaçtır. Şimdilik görünmüyorlar.
Eğer gardenyanızda nematod varsa bitki bir türlü düzelmez bunun için köklere bakmalısınız. Köklerde şişlikler varsa onları kesmek ve toprağı temiz toprakla değiştirmeniz lazım.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön