View Single Post
Eski 03-07-2018, 15:31   #2675
blick
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Merhabalar

aldığınızda üzerinde meyveleri olduğuna göre ağacınız zaten aşılıymış o yüzden tekrar bir aşı yapmanıza gerek olmaz.

Eğer birkaç fotoğrafını çekip yükleyebilirseniz daha kolay yardım edilebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gamzegulsun Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Siteye yeni üye oldum ve tahmin edersiniz ki kamkatla ilgili bir sorum var sizlere

Ben 4 sene kadar önce bir kamkat satın aldım, o zaman meyveleri vardı üzerinde. Daha sonraki senelerde sadece bitki olarak baktım, aşılama filan yapmadım yaptırmadım. Hatta aşılama yapılması gerektiğini de yeni öğrendim siteden okuduklarımdan.

Benim kamkatımın yaprak ve dallarının üzerinde kahverengi kabuklu böcekler ve yapışkanlıklar vardı. İnternetten araştırınca kabuklu bit olduğunu anladım. Bir tarım ilaççısından gülümdeki unlu bit için satın aldığım ilacı kamkata sıktım, sonrasında da sirkeli suyla tüm yaprak ve dallarını sildim. Saksısını değiştirdim büyük bir saksıya aldım.

Benim kamkatımın yaprakları 2 boğumlu; dala yakın kısımda küçük, diğer kısımda büyük yaprağı var. Dalları da dikenli. Forumda benzer paylaşılan bir resimde o kısmın yabani sürgün olduğu yazıyor. Kesip atın ya da aşılayın denmiş. Benim de seçeneklerim sadece bunlar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, sayın deneyimli kamkatçılar

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön