View Single Post
Eski 25-05-2018, 09:57   #104
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Merhaba,

Uzun zamandır paylaşım yapmıyoruz. Forum eski zamanlarına göre oldukça durgun olduğu için de paylaşım motivasyonu da düşük oluyor

Bir ay önceki son paylaşımımdan bugüne kadar ciddi bir sorun yaşamadık. Genel olarak yaşanan en büyük problem aşamalarını ve çözümünü paylaştığım drenaj eksikliğine bağlı olarak köklerin boğulması ile oluşan kloroz haliydi. Son bir ayda hoagland formülü temelli 1,2-1,4 EC ve pH = 6,0 seviyelerinde besleme yapıyorum. Yetişkin sıraların besleme periyodları günde 4 kez 5-6 sefer oluyor şu an. 2 günde bir kez de perlit doyana kadar kesintisiz sulama yapıyorum. Drenaj çıkışlarının EC ve pH değerlerini haftada bir kez kontrol ediyorum. Yeni dikim yapılan sıralarda kök gelişimleri drenaj değerlerini etkileyecek seviyede olmuyor zaten ancak yetişkin sıralarda sıcaklarla beraber bitkinin su ihtiyacının artmasıyla bitki suyu çekip mineralleri nispeten daha az oranda kullanıyor ve bunu sonucu olarak perlitte tuzluluk, mineral birikmesi oluyor. Bu durumun etkisi bir kaç gün içinde genç yapraklarda renk açılmasının başlaması ve yaşlı yapraklarda koyu yeşil renge dönüş olarak görünüyor (ya da ben öyle olduğunu varsayıyorum). Kuyu suyumuzun pH değerini 6 seviyesine çekip kesintisiz 1-2 saat sulama yaparak perlit ortamının tuzluluğunu gideriyorum.

pH düzenlemesi ile ilgili olarak; Genelde sülfirik asit - H2SO4 kullanıyorum ancak bir kaç gün elimde kalmadığından fosforik asit kullanmak zorunda kaldım ve fosforik asit kullanımında çözeltide beyaz çökelti oluşumu gözledim. Aynı içerikli çözeltiye sülfirik asit ile pH düzenlemesi yaptığımda çökelme gözlenmiyor.

Ayrıca hastalık ve zararlı problemi olarak şu an karıncalarla bağlantılı olarak bit problemi var. Yoğun değil. 3-5 fide. Direk diplerine karıncaların çıkışın engelleyecek şekilde bir koruma yapmam gerekiyor. Karıncaları öldürmeden. Ayrıca aversektin C içerikli fitoverm adında bir biopreparat tavsiyesini kullanacağım. Anladığım kadarıyla bu etken madde hayvanlarda da dış parazitlere karşı kullanılıyor.

Bitkiler hava sıcaklıkları 20 derecelerde iken yoğun çiçeklenme yapmıştı ve gövde yeterli değil diye çiçekleri koparmıştım. Daha sonra gövde büyümesi yeterli seviyeye geldi ancak bu kez havalar ısındı ve bitki kol oluşturmaya başladı. Kolları her gün temizlemek gerekiyor. Çileğin cinsi nötr gün olarak söylendi. Bakalım tekrar ne zaman çiçeklenme başlayacak.

Meyve özellikleri ile ilgili net bir fikrim yok henüz. Çiçeklerini koparmadığım bir kaç bitkiden aldığım meyvelerin büyüklük ve ağırlıkları dağınık oldu. 10 gr'dan 30 gr'a kadar. Bu cinsin meyvesi nispeten küçük. Tat, aroma, koku gayet güzel. Şeker/asitlik ve buna bağlı olarak ekşilik değişkendi. Esasında bitkinin dönemlerine göre besin formülünde değişiklikleri yapmam gerekiyor ancak yeni ve eski dikimler tek beslemede olduğu için orta yol formül kullanmaya çalışıyorum. Meyvenin sertliği, dokusu biraz daha sıkı olsa daha iyi olur diye düşündüm. Bu özellikler de besleme ile ilgili. Tüm fidelerin tek seferde dikilip beslemenin de beraber düzenlenmesi gerekli. Artık bu da gelecek dikimlere. Şu an önemli olan bitkiyi sağlıklı şekilde büyütme deneyimi, meyvenin koku, tat, aroması. Bunlarda fena değil. Bazı fotoları ekliyorum.

İyi çalışmalar herkese...

Name:  P_20180508_164914.jpg
Views: 1608
Size:  31.6 KB

Name:  P_20180513_140621.jpg
Views: 1577
Size:  24.9 KB

Name:  P_20180513_140644.jpg
Views: 1629
Size:  29.5 KB

Name:  P_20180521_143716.jpg
Views: 1617