View Single Post
Eski 10-04-2018, 22:16   #292
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu söylediğinizi anlamadım. Organik madde kaybını hızlandırmak nasıl oluyor? sıra üzerlerine bir şey ekip biçmek yerine, saman yayıp karıştırsak aynı işlevi görür mü? Toprak yapısı ve meyil yüzünden sıra aralarını sürmek istemiyorum. Bu yüzden ağaçların olduğu bölgeye saman taşıyorum.
Saman yaymak iyi bir pratik ama yeterli değil. Bitkinin o toprakta kök salmış olması çok daha iyi. Bitki o toprakta biçilecek hale gelinceye kadar köklerinden de toprağa karbon verir. Derin kök yapısına sahip yulaf gibi bitkiler 1-2 metre derine kadar kılcal kök indirme becerisine sahiptir. Toprağın çıplak kalması, sürülmesi, hava ile fazla temas etmesi de karbonun havaya uçmasına yol açararak organik madde kaybını hızlandırır. Organik madde, dekomposizyonun tamamlanmasıyla da azalır. Toprağı sürmek yerine yüzeysel çapa ile tohum ekmek vs. daha iyi bir pratik. Toprakta oluşmuş geçirimsiz tabaka varsa sürerek tersyüz etmek yerine (çoğu zaman sürmek de tabaka oluşumuna sebebiyet verir) riper, çizel, kazayağı vb. uygulamalar yapılmalıdır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön