View Single Post
Eski 10-04-2018, 03:07   #21
Quark
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 10-04-2018
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 1
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/S%C4...ar?wprov=sfla1

Genellikle 1–2 mm olan, saksı topraklarında ve bazı birikinti suların yüzeyinde dahi görülebilen böceklerdir. kutupların içlerine kadar yayılmışlardır (Buzul piresi, İsotoma saltans). Kozmopolit türleri de vardır. Termit yuvalarında da bulunabilir. Fakat en çok yüzde yüz nemli topraklarda kalabalık sürü halinde bulunurlar.

Morfoloji

Malpighi tüpleri yoktur ve onun görevini yağ cisimcikleri üstlenir.

Beslenmeleri

Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve keza mantar, alg, bakteri, bir hücreliler, ve polenler oluşturur. Yamyamlık vardır. Suda yaşayanları vücutlarının yüzeyindeki mikroorganizmaları yerler. Laboratuvarda hamur mayası ve haşlanmış patatesle beslenebilirler. Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada kuruyabilirler.

İnsanla karşılaşmaları

Evinizde saksıdan alacağınız bir avuç nemli toprağı su dolu kaba koyarsanız, yüzeyde toplanan ve sıçrayan ufak böcekler bu takımın üyeleridir. Saksıdaki bitkinin gelişimine verdiği destek çok önemlidir. İnsan için zararları yoktur. Aksine, faydası çoktur. Akvaryumda, yavru balıklar için canlı yem olarak da kullanılabilir.

Ekolojik önemi

Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için ekolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Kaynakça
Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji)

Springtails zararlı değil aksine bitkinize faydalı olan böceklerdir. Eğer bitkinizin, onları fark ettikten sonra öldüğünü düşünüyorsanız muhtemelen bunun sebebi, Springtails le mücadele ederken uyguladığınız zararlı bir yöntem ya da fark etmediğiniz başka bir sorun, istilacı olabilir.

Quark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön