View Single Post
Eski 27-03-2018, 22:35   #1
tt_tez
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Dağ Muşmuşlasında Yaprak Sararmaları

Bir kaç hafta önce fidanlıktan getirttiğim dağ muşmulasında bazı problemlerim var. İlk geldiğinde ( paketleme çok güzel yapılmıştı ) Yeşil yaprakları boldu ama arada kuru yapraklar da sallanıyordu. Toprağı nemliydi o yüzden sulamadım. İlk geldiğinde gece eksilere iniyordu hava o yüzden ısıtması olmayan odada pencere kenarına koydum çok ışık alamadı ama keyfi yerinde gibiydi. Toprağı üstten kuruyunca bir kere suladım ve havalar iyileşmeye başladığı için dışarda tutmaya başladım fakat yapraklarında sararmalar başladı özellikle tek bir dal üzerinde değil her dalda en az 2-3 tane yaprak sarı şu an. Toprağı bahçe toprağı ve akadama benzeri bir inorganik toprakla karışık ama daha genç fide olduğu için sanırım bahçe toprağı daha bol. ( su alttan drenaj yapıyor ama yinede çok sus tutuyor olabilir diye düşündüm. ) Yaprak sararmalarının nedeni olarak aklıma ya fazla sulamadan kök çürümesi ya da fidanlıkta hızlı büyütmek için fazla gübreleme olabilir diye düşünüyorum. Bir de yeteri kadar ışık alamaması da aklımda ama şu an eminim iyi ışık alıyor. Sizce ne yapmam lazım? Şu an toprak değişimine gitmem iyi bir fikir değil diye düşünüyorum ama önerilerinize açığım. Bu arada fidanın görselleri buradatt_tez / Dağ muşmulası (Cotoneaster d. Skogholm.) İlk geldiğindeki hali.

tt_tez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön