View Single Post
Eski 24-03-2018, 22:36   #506
kamil35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sn Kamil35 selamlar.

503 numaralı mesajda, son fotoğraftaki ahşap çerçeveli şey, kovan örtüsü yerine kullandığınız bir şey mi?

Alınan notlar hep kapağın altında kalıyor mu, kalıyorsa kullanışlı mı, eldiven kullanıyor musunuz?

Izgaralı yer kovanı açmadan gözlemlemek için mi, yoksa besleme yapmaya mı yarıyor?

Olumlu ve olumsuz görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Fotoğraf kafamda birçok soru oluşturdu, hepsini sıralayıverdim. Kusuruma bakmayınız.
Merhaba Sayın Asoo, bahsettiğiniz ahşap çerçeveli şey; kovan ara kapağıdır. Onun altında naylon, çuval ya da bez gibi örtüler var. Bu örtüler kovanın tamamını rahatsız etmemek için, örtü ihtiyaç kadar açılıp kovan kontrolü yapılıyor. Besleme yaparken de ucundan birazcık açıp arıyı fazla rahatsız etmeden şurubunu dökebiliyoruz.

Izgaralı yerde tel var. Nakliyede ve sıcak havalarda kovan içi havalandırma için kullanılıyor. Nakliye esnasında alttaki bezi ya çıkarırız ya da kıvırırız ki arı yeterli havayı alabilsin.

Notlar hep aynı yerde kalıyor. Üst kapağı açtığımda daha önceki notları görüyorum. Petek verdiğim tarihleri sürekli kayıt ederim. Yazmam gereken ne varsa yazarım. Ananın doğum yılından, kovan içi stoğuna kadar... Bu notlar bana zamandan tasarruf sağlıyor.

Eldiven kullanıyorum. Hem akrep sokma riski var hem de propolis insanın eline kötü yapışıyor, renk yapıyor.

Arıcılıkla ilgili sorulara zevkle cevap verdiğimi de belirteyim

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön