View Single Post
Eski 11-02-2018, 21:30   #485
Feijoa
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
[QUOTE=burak555;1530891]Herkese iyi akşamlar. yaklaşık 6 sene önce ceviz bahçesi oluşturduk ilk sene baya vakit ve nakit harcadıktan sonra altyapı eksikliklerinden ötürü ağaçlara gerekli önemi gösteremedik. Ağaçları ektiğimiz sene 3 budak bırakacak şekilde sert bir budama yaptık (kesinlikle tavsiye etmiyorum bize ekerken öyle yapın dediler ancak çok erken) malesef ağaçların bir çoğu öldü kalanlarda istediğim boya gelemedi. Şu an ağaçların durumu bu şekilde

Etrafımda benimle aynı zaman ekenlerin bahçelerine baktığımda ise maşallah baya boy vermiş ağaçları. Bizim ağaçların bu sene budama yapılmasına gerek varmıdır. ilk sene yaptığım budamadan sonra bir daha hiç ellemedim. bu sene görenler böyle olmaz tek dal bırakacak şekilde buda diyorlar. Tavsiyeleriniz bekliyorum[/QUOTE

Önce budamadan bahsedelim ;
2 türlü budamadan 1 ini tercih edeceksiniz
Goble budama ya da lider dal budama
Eğer 7x4 ,8x4 gibi sık dikim yaptıysanız
Lider dal şekli değilse bile buna dondurmeniz geç olmadan iyi olacaktır.
..
Cevizin ilk 3-5 yıl önemli olan ağaç şekli verme budaması vardır..Sonra pek budama istemez,sadece aralara giren dallar,birbirine giren dallar,kuru ve hastalıklı dallar alınır.

Sizin meselede anlaşılan bilinçsiz eylemler yumağı var.
1-)Sık dikimse lider dal sistemiyle budama yapıp şekli düzeltin.
2-)Ağacın dallanması en alttan1.20-1.30 m. Den yukarı olmalıdır.
Yani 1.20-1.30 m. Altında hiç bir dal oluşumuna izin yok
3-)ilk taçlanmayı(dallandırmayı ) 1.30 da yaptıktan sonra,2.ve 3. Taç yani dallandırmayı,ilk dallandırılan yerden her bir taçlandırma için 80-90 santim yukarısından yapın.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön