View Single Post
Eski 06-02-2018, 14:51   #1465
Rıfat Tosun
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn Rıfat tosun
leonardit içindeki humik asitler alkali ortamda çözünebilirler bu yüzden yüksek olabilir pH ,fulvik asitler asit ve bazda çözünürler ama bu ikisini ayırmak biraz maliyetlidir bu yüzden ülkemizde kömür tozundan bile humik asit yapıp satıyorlar kostik ile,şunu iyi ayırt etmek lazım leonardit,kömür tozu , gidya bilinum humik asit içeren maddeler leonarditle aynı kimyasal ve fiziksel özellikte değildir bu yüzden gerçek bir leonarditle ev yapımı bir humik asit bile toprağın pH’ını değiştirebilecek ölçüde etki etmez aksine sizin itiraz ettiğinizin aksine pH ve ec’yi tamponlar bitkiye zarar vermez isterseniz çok çorak ve killi bir yerde olsun bitki tuzun ve yüksek ph’ın bitkiye zararı olmaz iyon değişiminde azalmanın aksine artış olur erkencilik ve kalite sağlar ortam ne kadar kötü olursa olsun,uygulanan humik asitin ph’ı zarar yaratmaz yeterki kömür tozundan yapılmış olmasın ya da potas yerine sodyum kullanılmış olmasın.Bunları sürekli gözlemledim kitabi bilgi değildir.
Sayın devrann ben üç yıldır kendi Hümik asidimi kendim yaparak ceviz bahçemde kullanıyorum.
Bu konuda epeyce bir araştırma yaparak bilgi sahibi oldum bu konuda yapılan akedemik çalışmaları pratik deneyleri vs inceledim.
Humas üretiminde deneyimliyim diyebilirim.
Afşin Elbistan bölgesi leonarditlerinin fiyat/performans açısından en uygun olduğunu tesbit ettim. Önceleri 200 litrelik varile 140 litre su koyarak 65-70 derecede ısıtıp üzerine 50 kg leonardit ve 2.5 kg potasyum hidroksit ekleyerek aralıklı bir hafta karıştırıp sonra süzerek hazırlıyordum laben labaratuvarı test sonuçlarında hümik-fulvik oranının %4-5 aralığında çıkması yine organik madeninde %6 gibi çıkmasını yeterli görmediğim için yaptığım araştırmada leonarditin oksidasyon işlemine tabi tutularak içşndeki hümik-fulvik asitlerin ve organik maddenin daha fazla alınabileceğini öğrendim. Oksidasyon işlemi için nitrik asitle suyun pH seviyesini 3 e kadar düşürüp leonarditle tepkimeye sokarak bir hafta aralıklı karıştırıp sonrasında potasyum hidroksitle pH seviyesini 9-10 aralığına çıkarıp bir hafta aralıklı karıştırarak elde ettiğim hümik asidin çok daha yüksek oranlar içerdiğini gözlemledim.
Bu şekilde son olarak hazırladığım hümik asidin laboratuvar test sonuçları;Org madde %10.8
Hümik fulvik % 12.7
Potasyum oksit %2.3
PH 9.4
Şeklindedir.

Düzenleyen Rıfat Tosun : 06-02-2018 saat 18:00
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön