View Single Post
Eski 03-02-2018, 08:44   #291
Kozanli
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Kozanli;

Birnefestoprak arkadaşımızdan özür dileyerek siz okuduğunuz zaman silmek üzere yukarıda mesajınızda koyu harflerle öne çıkartmaya çalıştığım 40 yıllık birikimlerinizi ilgili konu başlıklarında aktarabilirmisiniz. Daha önce atmış olduğunuz resimlerde bağ ile ilgili fotoğraflarınız bulunmakta idi. Bu şekilde bağ budama bizim burada pek mümkün değil. Arkadaşım 1300 rakımlı yerde şimdiye kadar sonbahardan budamasına rağmen asmalar ilkbahar geldiğinde gene ağlamakta, soğuklardan zarar görmekteler.

İspanyadaki bir bahçede sizin resimlerinizdeki gibi uzun direk ve teller üzerine asma omcaları yapılıyor. Alt anaçlar ise bizim burada yaprak asması olarak kullanılan çok arsız ve ince büyük yapraklı bir anaç. Bu anaca aşılı bir tane eski siyah üzüm ise diğerlerinden geç olgunlaşmakta. Anacın üsteki aşılı kısmını çok güzel beslediğini ancak bu nedenle de geç olgunlaştırdığını düşünüyorum. Bu asmanın resimlerinin bulunduğu link aşağıda.

Yalnızca sarmalık yaprağı için asma fidanı

Benim bahçemde çok çeşitli asma anaçları bulunmakta. Ancak hangi türler olduğunu hala öğrenemedim. Bir tanesi çok fazla çiçek vermekte. Bazı asma türleri ise döllenme istemekte. Bu asmalardan bırakmak döllenmesi açısından uygun olur mu?

Özellikle bağcılık konusunda ve diğer çiftçilik ile ilgili bilgi ve birikimlerinizi aktarabilirseniz hep birlikte yararlanmış oluruz.

Bağcılık - agaclar.net
Sayın Muda, bu başlık altında zaten zaman zaman bilgi birikimimi paylaşmak için actim.

http://www.agaclar.net/forum/turkiye...ndem/41887.htm

Avrupa'da ve Türkiye'de farklı bağcılık anlayışı vardı.
Vardı diyorum!
Çünkü, Türkiye ye her gelişim de devletin mühendis olarak atadığı ziraatcılarla sohbetimizde hiç anlaşamadık.
Şimdi o insanlarla yine görüşürüz mahcubiyetlerini görüyorum.
Deneyimsiz gençlerdi, okuduklarını dile getiriyorlar dı.
İnterneti ben çok önemsiyorum bilgi akışından dolayı.
Özellikle bağ için söylüyorum, gözlerin ağlaması hava şartlarına bağlı.
Erken budama ile ilgisi yok.
Bitki uykuya geçtiğinde budama yapabilirsiniz.

Paylaşımı silmeyin lütfen.

Düzenleyen Kozanli : 03-02-2018 saat 08:53 Neden: Eksik
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön