View Single Post
Eski 02-02-2018, 15:09   #212
Kmpst60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Sn. Kmpst60;

Sn. tarku'nun dediği gibi solucanların zaten günlük tükettikleri besin miktarı belli.
Yetişkin solucanların ağırlığı 0.24 gr ile 1.4 gr arasındadır. Vücut ağırlıklarının %55’i kadar humus (gübre) üretebilme özelliğine sahiptirler.
Ayrıca videoya almışsınız ama solucanlarda bir canlı sonuçta ve siz aydınlık bir ortamda test yapıyorsunuz.
Aydınlığı sevmez solucan, ayrıca her ay ikiye katlar solucan sayınız, tabi ortam, mama vs. müsait ise.

Bu iş sabır ister. Amatör ile başlayıp daha sonra çiftlik kuranlar bile var.

Herşey sabır. Hayvanları strese sokmayın bence.

Atıyorum 500 adet solucanla başladınız ve yaklaşık 0,5gram diyelim bir solucana kabaca.

250gram solucanınız var ve bunun yaklaşık olarak ve hergün diyelim 250gram mama tüketiyor solucanlarınız.
Ayda ne eder 0,250x30=7,5kg solucan gübresi. vermicompostunuz oldu.
Ondan sonraki ay bu miktar biraz daha artar çünkü üretim devam ediyor.

Eğer yeterli miktarda mama yoksa hayvanların hareketlerinde de düşme olmuş olabilir.

Saygılar.
Sn Beşiktaş, cevabınız için teşekkürler. Ama Sn. Tarku'ya da belirttiğim gibi klasik hedeflerin çok altında üretim. O sebeple sormuştum. Benim solucanları aldığım şahıs amatörce yapıyor. O yüzden acaba ırk bozulduğu için mi üretim çok kötü diye aklıma geldi.
Lakin şu konuda haklısınız. Sonuçta bunlarda canlı ve strese sokmamak lazım. Aldım alalı ilk kez böyle rahatsız ettim yavrucakları.
Şimdi şöyle bir planım var. Bunları zaten ayırdım. Ayrı ayrı besleme kabına koyarak üretim ve üremelerini takip edeceğim. Bakalım sonuç ne olacak.
Netten profesyonel ve ticari olan birisine de videoları göndererek sordum. O da ayrı cins olduklarını teyid etti ve saf ırk verebiliriz vs. dedi. Ancak bu işin ticaretini yaptığı içinde çok güvenemedim.
Neyse kıymetli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler. Sevgiyle ve doğal kalınız...

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön