View Single Post
Eski 10-01-2018, 14:39   #7
hobiciakvarist
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Pembe-Mor Akşam Sefası
  • Bitki türü: Mevsimlik Süs Bitkisi
  • Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde yumrulardan tekrar çıkma özelliği
  • Tohum çeşit adı: Pembe-mavi Akşam Sefası, Ipomea purpea
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1

Name:  IMG_1967.jpg
Views: 472
Size:  51.2 KB
    Name:  IMG_1814.jpg
Views: 491
Size:  59.4 KB
    Name:  IMG_1850.jpg
Views: 849
Size:  65.0 KB

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
  • Size nereden geldi: Komşumdan
  • İlk paylaşan : Bu sitede ben paylaşmadım/paylaşımdan almadım
  • Tohumun kökeni : Asya olması lazım, ancak tüm dünya geneline yayılmıştır
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: yetiştiği yerin yakınında başka bir sabah sefası yetişmiyor.
  • Kullanılan gübreler : Yok
  • Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: çılgın bir sarılıcı olan bu türü kontrol altında tutmakta zorlanacaksınız.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri iri, tohumları da ilk başta iri ancak zamanla ufalan ve kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Havalar iyice ısınınca doğrudan ekilebilir. Mart ayında alttan ısıtma ile içeride çimlendirilebilir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever, ancak saksı karışımı akışkan olmalıdır. Su da duran kökler ve yumrular çürür.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahard’ın sonuna kadar yaşar. Korunaklı alanlarda biraz daha uzun. Bir sonraki sene yumrulardan tekrar çıkar. Düşen tohumlardan da çıkan çok oluyor.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu kuruyup kararan tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön