View Single Post
Eski 08-01-2018, 20:33   #185
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhaba Taşlıbahçe. Bugün Ağaç A.Ş. ye telefon açıp yetkili birine sordum. Çıplak köklü fidanların yarı bodur cins olduğunu söyledi. İçim biraz rahatladı. Fidanları 4 er metre ara arsa sınırı kenarlarından 70-80 cm içerden olacak şekilde tek sıra halinde diktim. Mesafe çok mu yakın acaba. Araları biraz daha açmam gerekir mi? Fidanların dibine biraz yanmış çiflik gübresi ve az miktarda leonardit karıştırıp üst toprakla karışım yapaıp dolduruyorum. Uygun mudur. Kalan fidanlarımı (Armut, Nar, Papaz erik, Kızılcık, üzüm sultaniye, kivi) bu şekilde yapayım mı? Fidanların şimdiden uygun budama ile şekil budaması yapılması gerekir diye öğrendim doğru mudur. Yan dalı olan fidanların dallarını çıta ile açarak yatay pozisyon vermeyi şimdiden yapmak uygun olur mu? Saygılar.
4 m ara gayet yeterli, arsa sınırındaki mesafeyi komşu arsanın durumunu düşünerek belirlemek uygun olur; hasadı komşu arsadan yapabilecek misiniz, ağaçlarınızın dalları oraya geçtiğinde komşunuz sorun çıkaracak mı? gibi soruların cevapları da önemli

Az miktarda gübre ve leonardit uygundur.

Mart ayında budarsanız olası kış zararlanmalarını atlatmış olursunuz.

Kivilerin dikim mesafelerini sıklaştırabilirsiniz, erkek fidanı da unutmayın ve bir de çardak hazırlamanız gerekecek.

Dal eğme, bağlama gibi işleri yaz mevsimlerinde yapmanız daha iyi olur.

Kolaygelsin...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön