View Single Post
Eski 17-12-2017, 19:34   #1035
klbk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2017
teşekkürler verdoque... klimayı açmıyordum. haliyle gece gündüz arası fark fazla olabiliyordu. raflarda önceden toprak vardı. toprağı dışarı çıkardım ve klimayı açmaya başladım. kütükler artık tahta rafların üzerinde... oda içi 17 derecelerde seyrediyor. (klima en düşük ayarı maalesef bu) sanırım bir miktar düzelme oldu ama asıl sonuç bir sonraki flaşta belli olacak sanırım. söylediğiniz gibi bakteriyel ve ya fungal bir rahatsızlık da söz konusu olabilir... bahsettiğim kısmi düzelme, toprağın tahliye edilmesi ile birlikte bakteri ve ya zararlıların kendi verimli ortamlarından yoksun kalmaları ile bağlantılı olabilir... bir süre önce ulv cihazına belli oranda klor dioksit ekleyerek odayı dezenfekte ettiğimi düşünüyordum. yetersiz de gelmiş olabilir... bu hafta sonu gülleci bulamacı yaptım bir miktar... bir kaç kütük üzerinde yeşil küfe karşı uygulama yaptım... bir kaç mantar taslağı üzerine de direk uyguladım. eğer mantar taslaklarına zarar vermezse ve yeni pin oluşumuna eksi yönde bir etkisi olmazsa oda dezenfektesi için kullanmayı düşünüyorum. siz buna ne dersiniz??? ve ya klor dioksit gibi başka bir dezenfektan önerebilir misiniz?

ayrıca bir kaynakta Thiophanate methyl etken maddeli ilaçların yeşil küf, bakteri ve oda dezenfektanı olarak kullanılabileceğini okumuştum. fakat bu ilac farklı alanlarda da kullanımından sonra hasat için 3 ila 14 güne kadar beklenmesi gerektiği yazıyor... bu ilacı da yine bir kütük üzerinde deneyip tepkilerini izlemeye almayı düşünüyorum ama bu etken madde gözümü biraz korkuttu doğrusu... sanki ürün alma döneminde kullanılamazmış, yararından çok zararı olurmuş gibime geliyor... (belki hasat alınmayan ara dönemlerde kullanılabilir...)
mantar yetiştiriciliği alanında kütük işini maalesef çok bilen yok veya ben bulamıyorum. sürekli birilerine danışıp yol göstermelerini istiyorum... bu kimi zaman tarım müdürlüklerinde çalışanlar kimi zamanda (halen yanıt alamadığım mantarcılık şirketleri oluyor. bazen alabildiğim cevaplar ise yanlış uygulamalar olabiliyormuş hatta... biri toprak üzerine koy, biri toprağa göm derken diğeri toprak zararlı diyor... Allah hepsinden razı olsun... sonuçta bildiklerini paylaşıyorlar ve bu güzel bir şey...
tekrardan teşekkürler verdoque... yapacak olduğum denemelerin sonuçlarını buradan da paylaşacağım ileriye doğru... inşallah sorun çözülür ve literatüre bir sorun-çözüm daha kazandırılmış olur...

klbk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön