View Single Post
Eski 14-12-2017, 04:36   #81
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Tüm soğanlı bitkilerimin yapraklarını sıfırlamış bulunmaktayım. Nedeni bir türlü bitmek bilmeyen tripsler. Önümüzdeki bir kaç ay boyunca pek verimli bir güneş olmayacağı için bi anlamda zorunlu uykuya geçirdim. Frezya ve spraxis leri dışarıya çıkardım. Henüz içeriye alıp almama konusunda tereddütlerim var. Tripslerden tamamıyla kurtulmak istiyorum. Bu nedenle besin kaynağı sağlayabilecek tüm etmenleri devre dışı bıraktım. kum zambakları zıpçıktılar amarilisler felan hepsi sıfır hizasından yaprakları kesildi...
yaprakları poşetlere koyup ağzı sıkıca bağlandı... soğanlı olmayan buz çiçeğimi minik bir yaprak bırakmak suretiyle budadım. her ihtimale karşı diğer çiçekleri kontrol ettim. Frezyalar dışında şuanda aktif olabileceği bir çiçek yok artık...

kırmızı örümcek bir nebze olsun kontrol edilebiliyor. tripsler hem uçuyorlar hem kırmızı örümcekten daha iri cüsseleriyle birim başına daha fazla zarar veriyorlar... arap sabunuyla ölmek yerine banyo yapıyorlar...amacım yeni sezona böceksiz girebilmek.Ayrıca bu vesile ile soğanların dinlenmeye bırakılmasının faydasını da görebilmiş olacağım...ve yine mekanik mücadelenin ne derece etkili olabileceğinin de cevabını almış olacağım...

Frezya ve spraxis için bişey düşünmem lazım... soğanları gözden çıkarabilirim... tripsler yapraklarının bir kısmını mahvetti resmen... öyle budanacak bir soğanlı da değil...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön