View Single Post
Eski 11-12-2017, 13:25   #382
BayEğrelti
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Smile

Merhabalar, etobur bitki serüvenime başlarken yaşadığım komik bir anı ile başlamak istiyorum sohbete. Her bitkiyi tohumdan yetiştirmek gibi bir takıntım vardır. Etobur bitki tohumu almaya seraya gittiğimde de aynı takıntı ile tohum ararken satıcı devamlı ''bak büyük bitki al, biliyorum 10 tane tohum 10 lira, büyük bitki 50 lira ama tohum çok zor, bence büyük bitki al.'' gibi cümlelerle kısmen haklı olarak beni olgun bir bitki almaya zorlamıştı. Tohum karışımından çıkabilecek türler ve tohum çimlendirme keyfine karşı kayıtsız kalamadığımdan tohum almak konusunda ısrar ederken, satıcı da olgun bitki almam konusunda ikna etmeye çalışıyordu . ''Çok zor.'' dedi. ''Ne kadar zor olabilir ki?'' diye cevap verdim. Satıcı ise aylardır aklımdan gitmeyen şu komik cümleyi söyledi;
''O kadar zor ki, biz bile denemedik.'' ardından ikimiz de gülmeye başladık ve inatla o tohumları aldım. . İlk denememde 5 tohum ektim ve 5'i de çıkmadı 1 ay geçmesine rağmen, sonra diğer 5'i eksiklerim ve hatalarımı göz önünde bulundurarak ektim ve sonucunda şu an 4 aylık olan 5 adet türünü bilmediğim VFT bebeğim var. (: yaklaşık 5 kuruş çapındalar ve 5. kapanlarını çıkardılar. Daha sonra da drosera ve dev kapanlı VFT tohumları aldım ve henüz gerçekten eksik olan bilgilerime rağmen son aldığım tohumları kayıpsız çimlendirdim ve bu beni epey şevklendirdi. Ancak hakkıyla çeşit çeşit etobur bitki yetiştirmek istiyorum derseniz elektrik faturanızdaki 10-15 liralık oynamalara da göz yumun, keza usulünce ve keyifle yetiştirebilmek ya da tropikal türleri kışın hayatta tutabilmek için, için bir mini sera ve ışıklandırmaya ihtiyacınız olacak. Lütfen tohumdan yetiştirmek konusunda korkuya kapılmayın, doğal döngü onları nasıl çimlendiriyorsa, aynı döngünün basit bir taklidiyle siz de herhangi bir tohumu çimlendirebilir ve büyütebilirsiniz. Esen kalın. (:

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön