View Single Post
Eski 09-12-2017, 15:05   #80
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Ben de senin gibiydim Van'dayken arada Migros'a kaktüsler gelirdi tenezzül edip bakmazdım bile ne varmış diye.

Ta ki nevsune ablam (forumdan, çok uzun zamandır mesajını görmedim ) bana maviş çeliği ile beraber dört adet sukulent gönderene kadar. Kaktüs-sukulent maceram böyle başladı.

Ben her ne kadar kaktüs desem de sana işin içinde sukulentler de var ki dikensiz ve çok fantastik, bazıları su altı canlılarına benzeyen, mevsime göre renkten renge giren oldukça farklı bir dünya. Kaktüslerin de hepsi dikenli değil tabi ama onları sevince dikenlerine aldırış etmiyor insan.

İster saksıya ister oyuklu taşlara, ister kütüğe, çizmeye, çaydanlığa, tencereye dik o ilginç görüntüleriyle dünyasını zenginleştirirler insanın. Hayal gücüne kalmış, oyna oyna dur. Kopan yaprağı toprağın kokusunu alsa köklenir.

Titanopsisler, lithopslar, astrophytumlar, gymnocalyciumlar, crassulalar benim en çok sevdiklerimden.... Araştırdıkça yenileri de giriyor dünyama

Merak eder, ilgi duymaya başlarsan haberim olsun, senin için bir kargo çıkarırım
teşekkürler...
aslında çok uzak değildim bir zamanlar bir çok tür sukulent vardı.ama hepsi bakımsızlıktan çok sulamadan veya uygun olmayan şartlardan sizlere ömür.
hatta bir saksıda dikenli bir kaktüs vardı. saksının 3-4 katı hacmine ulaşmıştı. öyle ki taşınması bile zordu. pek çok aile ferdi onun incecik dikenlerine mağruz kalmıştır. çıkarması da ayrı bir yetenek
sonuç olarak ısınamadım. aslında ben her sevdiğim çiçeği de yetiştiremiyorum. laleler felan çok güzel açıyorlar hayran kalıyorum ama bakamadığım için artık vazgeçtim. sardunyadan daha güzel çiçeklerde var ama böceklendiği için sardunya yetiştiriyorum. yani şartlara göre en uygun neyse ona göre devam ediyorum... yerim olsa amaryllis kolleksiyonu yapardım. bahçem olsa nergis lale dikerdim. Kokulu çiçek, çalı kolleksiyonu yapardım. Ancak daha eldekileri nizama getiremedim ) kim bilir bir gün sukulent yetiştiriyo da olabilirim. büyük konuşmamak lazım

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön