View Single Post
Eski 20-11-2017, 23:40   #59
ketenhelva
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
2 hafta önce gidiş sebebimiz arka tarafta sebzeler ekili oldugundan bahçe yapılırken sökmeye kıyamadıgımızdan mütevellit, arka kısmın çimlendirmesi ve toprak tesfiyesini yapamamamız ve bahçenin bozumu sonrası tesfiye ve diger ekim işlerini yaptırmaktı..Ayrıca sebze yatagı yapmayıda düşünüyorduk..Urladan peyzaja gelen Ayça hanıma 6 kök arap yasemini, 3 kök begonvil (birisi harika bir bordo kadife tonunda) 2 kök kaya sarmaşıgı ve 2 kökte Amerikan sarmaşıgı, 1 adet limon, 1 adette mandalina siparişi verdik..yazdan beri yan villada pimapenle ugraşan çocukta kaplama için kullandıgı bir malzeme görmüştüm, sonra bu malzemeyi araştırdım ve 2 tarafı aliminyum levha ile kaplı ortada dolgu malzemesi olan kompozit panel oldugunu buldum, malzeme nemden, topraktan **** benzeri şeylerden etkilenmiyor, paslanma, küf tutma **** benzeri sorunları olmuyor..Bu malzemeden pimapenci çocuga getirtmek istedigimi söyledim, tamam abi, yaparız abi, kolay abi.Neyse tamam olmadıgını, kolay olmadıgını gördük, çocugu sıkıştırdım ve o hafta sonu için benim için İzmire gidip alacagını ve getirip kendisinin kesecegini söyledi..Peyzaja gelecek olan Ayça hanıma sorduk bulabilirmisin diye, bir iki ugraşmadan, yanlış anlayıp düzeltmeden sonra bir fabrikada bulmuş, fabrika istedigimiz boyutta kesebileceginide söylemiş, bunun üzerine pimapenciyi devreden çıkarıp, Ayçaya iş senin dedik, pazar günü hem bahçeyi yapacak hemde yatak malzemeleride birlikte gelecek, Afyonun manda kaymaklı ekmek kadayıfı durumu oldu..Neyse biz eşimle cumartesi yola çıktık ve ögleni geçerek karaburuna vardık, eşyaları indirdik, bu arada Eskişehirde kayın agacından 5*5 santimlik 75 santim boyunda ucu sivriltilmiş kalaslar temin etmiştik ve güya onları İngiliz nevii bezir yagıyla (yani keten tohumu yagı, ama sunileride var elbette piyasada) yaglayarak toprakta koruyacaktık, elbette yapamadık, öylece bıraktık..Pazar günü Ayça hanım yanında 3 işçi ve arkadaşı ile 10.30 gibi geldiler, yanında 7 çuval gübre, 2 m3 iyi toprak ve siparişini verdigimiz bitki ve agaçlar vardı..Öncelikli olarak villanın arkasındaki sebzeleri köklettim, sonra çogu o bölgeye olmak üzere topragı serdirerek tesfiyesini yaptırdım, bir önceki sayfadaki krokisini yapıp fotografını yükledigimiz sebze yataklarınıda yaptırdık..Bahçe önüne 3 adet, bahçe sol çitlerine 3 adet olmak üzere 6 adet arap yasemini, sag duvara 3 adet begonvil, arka 2 metrelik şerit halindeki bahçe kısmına duvar dibine-yani evin arka duvarı boyunca 1 kaya sarmaşıgı, 1 Amerikan sarmaşıgı olmak üzere 4 sarmaşıgımızıda ektik..bunların hemen önüne gene bahçenin arka tarafına olmak üzere limon ve mandalinayıda ektik..Gelelim sebze yataklarına; kompozitlerin kalınlıgı 4 milimetre, boyları 320 santim,enleride 125 santim. Her bir kompozit paneli 41,5 santim eninde ve 320 cm boyunda olmak üzere kestirdik (toplamda 4 panel) ,son paneldeki 3 adet çıkmış olan şeriti 320 santimi eşit şekilde 80 santime kestirdik, böylece toplamda elimizde 9 adet 41,5*320 cm'lik şerit ile(bunlar yatakların yan kenarları olacak), 12 adet 41,5*80 cm'lik (bunlarda yatakların baş ve arkasındaki kısa kenarlar olacak) kompozit şeritler oldu, 3 adet 80*320 cm ebatlı yatak yaptık,3 şerit parçasını ise arka duvara 80 cm mesafe ile yanyana koyarak, birazda alt taraflarını topraga gömerek topraga çaktıgımız kalaslara vidaladık..Böylece yer problemine sebep olmadan harika sebze yatakları olmuş oldu, her bir yataga 2 çuval leonardit ve kalan toprak döküldü ve karıştırıldı..Yatakların dibindeki karışım çimenden yaklaşık 10 santim kadar yükseldi ama bir 20 santim daha konulması lazım, bunuda baharda elimde olan ve yeniden aldıgım 20 blok cocopeat ile ve solucan gübresi ile yapacagım, yatagın en üst kısmından 5 cm kadar aşagıda kalır ise görünümü güzel, çalışmasıda gayet zevkli yataklar olacak....

Şimdilik macera bu kadar..

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön