View Single Post
Eski 20-11-2017, 22:42   #57
ketenhelva
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Aylarca süren suskunluktan sonra tekrar yayındayız..Malum sebzeleri çimlendirme işlemi istedigimiz gibi olmayınca eşim ve benim moralimiz bozulmuştu, helede eşimin fotograf yükleyememesi bizi iyice sogutmuştu..Yazlık bitti, son resimlerde klinoptilolit ve leonardit ve gübre attıgımız topragın üzerine, müteahhit çocugun nebati dedigi toprak gelmiş ve dökülmüş, yaklaşık 40-50 santim kalınlıkta, başka bir inşaatının harfiyat topragı, üstüne üstlük içinde inşaat molozlarıda var, yaz başı gittigimizde görünce şoka girdik..Başladık ne yaparız diye düşünmeye, o bölgede olup bir sitede çalışan fakat diger bazı yazlıkların bahçe çalışmasınıda yapan Metin adında eski bir inşaat işçisi var, kendisi ile anlaşıp yeniden atılan topragı bellettik, sayısını bilmemekle birlikte pek çok el arabası dolusu iri-orta ve ufak boy taş çıktı, hepsi atıldı, sonrasında bizzat kendimde tüm bahçeyi çatal bel ile belleyerek çok daha iri kaya parçaları ve bir sürü orta boy (2 yumruk büyüklügü kadar ) taş çıkararak attım, temizlenen yeni atılan toprak ıslahı için gene leonardit ve gübre atalım diye düşündük eşimle..Mordogandaki bir peyzajcıdan 20 çuval gübre getirttik, leonarditi ise araştırma sonucu neredeyse bölgeden alacaklarımla yaklaşık fiyata gelecek olan ve miktar olarak daha fazla tutacagını hesapladıgım Afşin leonardit sahibi Ahmet Kır beyle temasa geçerek, Afşinden İzmire leonardit getirttim..Malzemeler gelince yeniden Metini çagırdım ve gübre ile leonarditi( 5 ton kadar) kürek ve bel yardımı ile topraga yedirttim ve topragın tesviyesinide yaptırdım, üstüne çim olana kadarda yaklaşık 20 gün kadar günde 2 sefer olmak üzerede suladım..20 gün kadar sonra bahçeye peyzaj için geldiler ve çim kaplama yaptılar, çimler günde 2 sefer olmak üzere çok bol olarak sulandı, çim türü halk arasında uganda çimi denilen bermuda çimi , bahçenin giriş yolunada kısada olsa kayrak taşlarından bir yürüme yolu yaptırdık, bu yolun sag yanına eşim 2 adet biberiye ve 2 adet lavanta dikti..Böylece yazın bahçeyle ugraş kısmının büyük bölümü bitmiş oldu..

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön