View Single Post
Eski 30-10-2017, 18:43   #1144
latif.07
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edahoca Mesajı Göster
Merhabalar, geçen Martta çimlendirdiğim limonlarımız çok şükür sağlıklılar ama boyuna uzayıp gidiyorlar. Araştırırken bir video izledim, altı kalınlaşınca biraz üstten kesip çatallandırabiliriz diyor. Cesaret edemedim, ayrıca budama mevsimi var mıdır bilemedim. Bilen, uygulayan varsa yazabilir mi? Aşılama için 3 yıl beklemek gerek diyordu bir sayfada da. Çatallandırdıktan sonra mı aşılayacağız yoksa zaten aşılayınca çatallanacak mı? Ayrıca, budamazsam çatallanmaz mı, böyle uzayp gidecek mi? (Sağdaki bıdık mandalina, aynı hafta diktim ama o pek büyümedi)

Çimlendirmek kolay da sonrasında yapılacaklarla ilgili yeterli bilgi bulamıyorum :/
en üstünden yaklaşık 1 karış kadar kesin artık boyuna gitmesinler. saksılarına biraz daha toprak doldurun soguklarda kökleri ölmesin. güneş alan bir yere koyun şeker gübresi degil şeker gübresi boylarına gitmelerine neden oluyor ve hayvan gübreside degil, NPK 15 15 15 verin biraz kalınlaşsınlar tabi güneş alan bir yere koyun. 1 sene sonra aşıdan anlayan birisi iyi bir kalem bulup aşı yapar.

sag taraftaki kısa boylu olanı budamayın ona da npk 15 15 15 verin ihtiyacı varsa toprak eklemesi yapın.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön