View Single Post
Eski 17-10-2017, 13:47   #465
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn üyeler aklıma bişey takıldı.Bu market orkideleri ikinci kalite orkideler mi?Eğer öyleyse kalitesinden kasıt dayanıklılıgımı( hastalıklara zararlılara karşı) yoksa çiçeklenme sayısı falan mı.Çünkü uygun fiyat olduğu için migrosdan alıyorum iyide bakıyorum ama zaman içerisinde çiçek sayısında azalma **** bir sene cicekliyse bir iki sene de çiçeğe güç yetiremeyip açmayacaksa devamını almak istemiyorum şahsen.
Kesin olarak emin değilim ama,
1. Kaliteden kasıt, bitkinin doku kültürü laboratuvarından çıkıp saksıya dikildiği boyutu olabilir.
2. Başka bir anlamı da, ıslah sonucunda elde edilen çeşit, piyasaya sürüldüğünde, önceden beri piyasada bulunan çeşitlerden daha yüksek fiyata satılır. Bunlara özel çeşit de denilir.
Sorun, bir sene çiçek açıp diğer sene açmaması ise, Phalaenopsis orkidesinin bazı sıcaklık istekleri var. Bitki ne kadar kondisyonlu olsa da (mesela yaprak sayısının çok fazla olduğunu düşünün), bu sıcaklık şartları sağlanmadığı sürece çiçek açmaz. Bu şartlar şunlar: Kışın 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön