Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 15-10-2017, 21:38   #17
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Sibirya Dağ Çileği

Sibirya Dağ Çileği

Bitki türü:meyve
Bitki ömrü:*Çok yıllık
Tohum Türü:Çilek
Tohum çeşit adı:*Sibirya dağ çileği
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bitki 6-7 senedir bahçemde..tohumunu ilk defa bu sene aldım
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
Tohumun kökeni*Yerli tohum satan bir siteden almıstım
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:gerek yok kanısındayım cevresinde baska çesit çilekler olmasına rağmen hiçbir değişiklik görmedim
Hasat yıl ve ayı:temmuzdan ekime kadar meyve veriyor..
Bitki tipi ve gelişim durumu:Yaprakları diğer çileklere göre daha küçük yapıda ve açık renkli..ayrıca diger cilekler gibi kol atmıyor.Herzaman saksıda yedekte bulundurduğumdan bahcede daha iyi gelistiğini gözlemledim.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzunsu kokulu çıtır çıtır yenilen küçük meyveleriyle doğal dağ çileğine benziyor.Benim icin cok özel bir çilek..marul v.s bilindik sebzeler dısında ilk olarak yetistirdiğim ve başarı elde ettiğim bir bitki ..ilk gözağrım diyebilirim
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi dikkat istiyor.Özellikle sulanmasını iyi ayarlamalı.Susuzluğa biraz dayanıklı olmasına rağmen birden kuruyabiliyor.Fazla sulanıldığında kök çürümesi oluyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan ayından itibaren viyollere ekilip şaşırtma yapılabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:Soguk katlama isteyen bir tohummus ama ben acemiliğimden direk ekmistim ve çimlenmisti..
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriGecirgen toprakları günesi ve düzenli sulamayı seviyor.Gübresiz yerde olabilecegi gibi gübreyle daha iyi gelişim gösterir.Ama gübreyi bitki iyice büyüdükten sonra verilmeli.
İklim gereksinimleri:Çok soğuk olmamak şartıyla her iklimde yetisir sanırım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohumunu meyve iyice olgunlastıgında aldım ilk alışım umarım dogru almışımdır.Şimdiye kadar kökten ayırma yöntemiyle çoğaltma yaptım.

Not:Tohum miktarı çok az oldugu icin 5 kisiye gönderebilirim.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön