View Single Post
Eski 11-10-2017, 18:17   #5757
surge
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
Selam Sayın Cevizci Arkadaşlar ve Ceviz Dikecekler
Ben de Toroslarda 800 metrede 2014'te 8x6 chandler 10 dönüm ceviz bahçesi kurmuştum. Ağaçlar büyüdü ve ürün vermeye başladı. Geçen yıl ve bu yıl meyveyi koparmadım. Tarla batı yamaçta. Aşağısı erken dallanıyor yukarılar geç. Aşağıda toprak daha fazla yukarıda daha az ve toprak altı katman beyaz toprak yani kireçleşmeye başlamış kaya.Dolayısı ile geç ısınıyor. Yapraklanma da geç başlıyor. Aralara kışın açık kök fidan bulabilirsem dölleyici olarak cisco dikmeyi düşünüyorum. Toprak kalınlığı 60-100 cm arası. Fidan çukurlarını hazırlarken 1.5 metre kazdırdım ve büyük bir çukur oluşturup içini yüzey toprağıyla doldurdum. Bugünden geriye baktığımda çukurlara doldurduğum toprağa bolca küçükbaş hayvan gübresi eklemiş olmayı isterdim. Gübreyi traktörle ağacın dibine döküp oradan diğer ağaçlara dağıtıyordum dibinde kalan ona yeter düşüncesiyle. Gördüm ki o ağaçların yaprakları daha koyu yeşil ve meyveleri daha iri. Verimi daha yüksek. Her yıl sonbaharda bolca keçi gübresi verip toprağa karıştırın. Kışlık gübreleri de ekleyin. Sonrasında damla sulamayla aralıklarla yeraltına bolca su basın. Yağmur suyu yeterince derine inmeyebilir veya geç iner. Fidanların boyları aldığımda küçüktü geç kaldığımdan normal fidanlar bitmişti. Daha boylu fidanlar alıp dallanmanın topraktan daha yüksekten normal seviyeden başlamasını isterdim. İlk 2 yıl budama yapmadım. Bu da hata kimisi normal şekillendi kimisi güneşi yakalamak için kavak gibi büyüdü. Artık enerji boşa gitmesin diye budama yerine dalların büyümesini gözlemliyorum ve ağacın şekline göre dal yeterli uzunluğa ulaştığında uçlarındaki yuvarlak tomurcuğu koparıyorum büyümesi dursun diye. Damlamadan gübrelemeye ve yapraktan gübrelemeye devam. Dibini çapa makinasıyla karıştırıp araları traktörle sürüyorum. Mümkünse toprağınız derin olsun. Yamaçlara dikmek en güzeli. Rüzgara açık olmasın. Çukurda kalıp havasız kalmasın. Toprak kökü sıkan veya suyu çabuk kaybeden cinstense çözüm bulun. ilk 3 yıl hızlı büyüdü. Bugüne kadar salkımda 7 ceviz gördüm. Deniz kenarına yakın dikip çok iyi bakan birisinin salkımında 17 ceviz saymış sorumlu ziraat mühendisi arkadaş ve 3. yılında ağaç başına ortalama 15 kg ürün almış. Bu yıla kadar hiçbir ilaç vermemiştim. Bu yıl mantar gördüm beyazlaşma yani. İç kurdu başladı. Geçen ayda yapraklarda yapışkanlık oluştu. Azda olsa yeşil kabukta güneş yanıklığı oluştu. Ne kadar enerji ve bakım, ilgi o kadar verim. 15x25=375 3. yılda bu tutar. Müthiş bir sonuç.

surge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön