View Single Post
Eski 05-10-2017, 12:31   #26
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Teşekkür ederim.İnternette araştırırken Mammillaria polythele Inermis ide görmüştüm ancak incelediğim resimlerde üst tarafında baya çok diken gördüğümden farklı bir varyasyon olduğunu düşünerek atlamıştım.Ancak haklı olabilirsiniz çünkü başka bir sitede Mammillaria polythele f. inermis (Mammillaria polythele cv. Stachellos) diye geçiyor ve Stachellos almanca için dikenleri yok diye not düşmüşler başka bir yerdede inermis için çoğunlukla dikensiz ya da seyrek dikenlidir diye tanımlanmış.Evet öyle sanıyorumki bunlar ithal ve çeşitli zamanlar piyasaya sürüyorlar.Ara ara tezgahlara göz atıyorum yeni çeşit var mı diye bir kaç farklı tezgahta gördüm.Bende ilk bakışta yapıştırma çiçek diye düşündüm ve hafifte alaycı şekilde kendi çiçeğimi bu dedim.Satıcıda evet diyince alıp inceledim ve beğenip aldım .Çiçekler üzerinde bir kaç deneme yapmayı düşünüyorum.Dün bir tanesini küçük fırça ucuyla tozlaştırdım bugün açmadı ve sıkıca yaprakları kapadı sanırım tohum kapsülü oluşturacak diğeri yeni yeni açıyor ve başka bir çok tomurcuk geliyor.Dikenlerde üst tarafta neredeyse yok gibi bir kaçında çok çok küçük görünüyor zaten üst taraf beyaz yünle kaplı o bölge hiç görünmüyor.Kaktüsün dibine doğru dikenler büyümüş ve sayısı artmış.

Eklenen Resimler

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön