View Single Post
Eski 26-09-2017, 15:53   #1084
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
sadece 2.5 litrelik saksıda sümbülteber çiçek açabiliyormuş
Name:  5555.jpg
Views: 1109
Size:  73.2 KB

şimdiye kadar ki edindiğim tecrübelerime göre bir sümbülteberin çiçek açmasındaki en büyük etken soğanın büyüklüğü...

t@biki uygun ısıda güneşi suyuda eksik olmayacak.

ancak toprağın niteliği o kadar büyük bir etken değil.isterseniz hiç gübre vermeyin sıradan bir toprakta da çiçek açabiliyor. hatta ilk sümbülteberimi tamamen rastgelen boş bir tarladan aldığım kireçlimi kireçli verimsiz bir araziden temin ettiğim toprakta açtırmıştım geçen sene.

bazı yerlerde sümbülteberin sudan çürüyebildiği yazılmış. oysaki ben çürüdüğüne hiç şahit olmadım.ki genelde sık sularım.suladım mı da öyle can suyu değil canalıcı sularım

şuana kadar 4 tane kesin tomurcuğum var. pembe sümbülteberim diğerlerine göre geç filizlendi sanki ortasında tomurcuğu var ama emin olamadım. geçen seneki çiçek açan soğanımdan da çiçek belirtisi var sanki ama yine emin değilim.çiçeğin ortasındaki yuvarlak boşluk ve yaprakların çıkış şeklinden tahmin edebiliyorum... ama tomurcuğu görmeden de emin olamıyorum...

bu arada lanet olası kırmızı örümcekler... önümüzdeki sene ilaç kullanmayı düşünüyorum artık. balkonda bile rahat bırakmıyorlar... benim çözümüm şimdilik basınçlı başlıkla fiziksel mücadele oldu ama her çiçekte uygulanması pek mümkün değil.sümbülteberlerimi bu şekilde temizledim.ama diğer çiçeklerimde de ortaya çıkıyorlar ve yaprakları hem görünüm olarak hem de sağlık açısından sıkıntıya sokuyorlar...sümbülteberleri de seviyorlar... yaprak bitinin bile yanaşmadığına kırmızı örümcek yanaşıyor ağ bile örüyor...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön