View Single Post
Eski 18-09-2017, 20:34   #86
Moringa_sülo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Red face Moringa cimlerdirme

Arkadaslar, hic basörtüsüyle falan ugrasmaniza gerek yok. okuyorum bazi yerlerde islayip kabugunu falan soyun diye yazanlar var. aksamdan suya koyun ve ertesi gün 1-2 cm derine dikin tohumlarinizi. 3 gün sonra kafalarini topraktan cikartmaya baslarlar (tabii tohumlar saglamsa) dikkat etmeniz gereken topragin hafif ve suyu fazla tutmamasi, ve fazla sik sulamayin. ben iki güne bir suluyorum antalyanin sicaginda.

]Arkadaşlar moringa çimlendirmek isteyen arkadaşlara bir kaç tavsiyem olacak.
Öncelikle artık kış aylarına girdik şu dönemde çimlendirmeyi düşünmeyin.nisan mayıs aylarına bırakın çimlendirme işini.
ikincisi ise çimlendirmede kullanabileceğiniz en güzel yöntem şu.Öncelikle kalın tarım perliti bulmanız lazım.genişçe bir kabın altına bir miktar tarım perlitini yayın.perlitin üzerine ince bir kumaş serin.Ben anamın başörtüsünü kullanmıştım kumaşın yarısı kabın içinde perlitin üzerinde iken geri kalanı dışarı taşsın.daha sonra perlitin üstüne serdiğimiz kumaşın üzerine 2 gün suda beklettiğimiz tohumları getirip serelim ve daha sonra kabın dışına taşmış olan kumaşımızı getirip kapatalım.ve üstteki kumaşın üstünede tarım perliti serip ıslatalım.havanın durumuna göre bir hafta içinde çimlenmiş tohumlarınız olacaktır inşallah.bu arada kumaşın esprisi şu.tohumları kontrol etmek istediğinizde üstteki kumaşı kaldirmanız yeterli.kapatmak istediğinizde yeniden kumaşı tohumların üstüne örtüp perlitide güzelce yayıyorsunuz işlem bitiyor.Biraz uzunmu oldu acaba)[/QUOTE]

Moringa_sülo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön