View Single Post
Eski 06-09-2017, 11:57   #251
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Dün geldim köye..bugün sabah uzun uzun inceledim zeytinleri..son attığım %5'lik kaolin üzerine hiç yağmur yağmadı..kaplamalar gayet güzel..özellikle güney taraflarını gözlemledim zeytinlerin..tanelere konan veya uçuşan zeytin sineği görmedim..tanelerde dökülme çok nadir, yok sayılır..40-50 ağacı inceden gözlemledim; sadece bir taneden huylandım..açtım içini, zeytin sineği pupa devresinde..yani sinek zararı yok , hiç yok gibi..sanırım KAOKİL kaplamanın büyük faydasına tanık olacağım bu yıl..10-15 gün daha atlatırsak böyle, hasarsız taneler toplamak nasip olacak gibi..

Bu yıl sulamalarımın ikisinde ağaç başına 150 gram potasyum nitrat, 10-15 gram DoktorTarsa'nın denizyosunu ve 15 gram kadar da HUMAT'ını verdim..Ben son kez potasyum nitrat vererek suladıktan sonra üstüne şahane bir yağmur yağdığı için zeytinler çok iri..Marmarabirlik'in 1 numara kalibresinde çoğunlukla..yani 110-130 adedi bir kilo gelecek irilikteler..

Kısmetimizde ne varmış bakalım; bir ay sonra toplama telaşı başlarken göreceğiz..

Sıra geldi zeytin dal sarsıcı makinayı yağlayıp, kontrol edip , benzin ikmalini falan yapmaya..

İtiraf edeyim ki; çok zor iş bu zeytincilik..işçi bulmak, zeytin ayıklamak, zeytin kurmak, hammaliyesi..zor yani..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön